RIO i Izba Skarbowa o opłatku w urzędzie i szkole

- Państwo polskie i instytucje publiczne nie pozwalają zorganizować spotkania opłatkowego w urzędzie – stwierdził podczas Samorządowego Forum Kapitału i Finansów dr Mariusz Siwoń, radca prawny, a w przeszłości prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach. Jak dodał, zdarzyło mu się reprezentować wójta gminy, który przed Główną Komisją Orzekającą musiał tłumaczyć się ze zorganizowania opłatka na terenie urzędu. Czy to jednostkowy przypadek, czy w środku „sezonu” na przedświąteczne opłatki samorządowcy powinni zacząć się obawiać?

• Moim zdaniem spotkania opłatkowe dla radnych lub pracowników urzędu nie naruszają żadnych przepisów – przekonuje były prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach. Twierdzi jednak, że nie wszystkie Izby podzielają to stanowisko. Jeden z wójtów musiał się tłumaczyć z organizacji świątecznego opłatka.

• Pytani przez nas urzędnicy z RIO przyznają, że sprawa może budzić rozbieżne interpretacje. Najbardziej radykalna jest Izba w Krakowie, która stwierdziła, że dokonanie ze środków budżetu gminy wydatków na spotkania wigilijne pracowników urzędu gminy jest sprzeczne z ustawą o finansach publicznych.

• Stale wraca też kwestia zaliczenia uczestnictwa w firmowej wigilii do przychodu pracownika. W sprawie tej interpretację wydała Izba Skarbowa.

W rozmowie z PortalSamorzadowy.pl dr Mariusz Siwoń potwierdził, że w sygnalizowanym przypadku RIO uznała, że zorganizowany w urzędzie opłatek stanowił naruszenie przepisów finansowych. Poszło o to, że spotkanie zostało sfinansowane ze środków publicznych.

- Oczywiście przy dokonywaniu wydatków trzeba zachować umiar. Podobnie jednak jak przy ich kwestionowaniu. Moim zdaniem spotkania opłatkowe dla radnych lub pracowników urzędu nie naruszają żadnych przepisów – komentuje dr Siwoń.

Nie ma jednej wykładni. Jest za to pole do różnych interpretacji

Która z regionalnych izb zakwestionowała organizację opłatka w urzędzie gminy? Tego dr Siwoń nie chciał ujawnić. Nie pozostało nam zatem nic innego, jak zacząć rozpytywać o sprawę w regionalnych izbach obrachunkowych. Nie da się ukryć, że pytaniem o interpretację przepisów finansowych w kontekście takiej sytuacji wzbudziliśmy sporo konsternacji. Pytani przez nas urzędnicy RIO stwierdzili, że nie kojarzą żadnej interpretacji tego tematu, którą wydałaby Krajowa Rada RIO. W zdecydowanej większości przypadków stwierdzili też, że ich jednostka w ogóle nie zajmowała się tego typu sprawą.

Czytaj: Nowelizacja ustawy o RIO w zawieszeniu. Czego obawiają się izby?

- Czy spotkanie opłatkowe mieści się w ustalonych przez ustawodawcę granicach tego, co stanowi realizację zadań własnych gminy? To zagadnienie, które może budzić wątpliwości i trudno je rozstrzygnąć. Myślę, że interpretacji może w tym przypadku być wiele – ocenił Marek Głód, zastępca prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu. Jak jednak dodał, jeśli JST dobrze uzasadni wydatek na organizację takiego spotkania, to nadzór finansowy nie powinien mieć zastrzeżeń.

Zgoła inaczej spoglądają na sprawę urzędnicy RIO w Krakowie. Tamtejsza izba w odpowiedzi na nasze pytanie przesłała nam stanowisko informujące, że w ramach swej działalności kontrolnej „zakwestionowała dokonanie ze środków budżetu gminy wydatków na spotkania wigilijne pracowników urzędu gminy, jako sprzecznych z art. 216 ust. 2 ustawy (…) o finansach publicznych”. W dalszej części swej odpowiedzi RIO przypomniała ponadto, że zgodnie z tym przepisem wydatki budżetu JST przeznaczone są na realizację zadań określonych w odrębnych przepisach (m.in. zadań własnych JST, zadań z zakresu administracji rządowej i innych zadań zleconych JST ustawami, zadań przejętych przez JST do realizacji w drodze umowy lub porozumienia, zadań realizowanych wspólnie z innymi JST, pomocy rzeczowej lub finansowej dla JST określonej odrębną uchwałą przez organ stanowiący JST). Wymowa tego zestawienia jest wymowna. Zdaniem krakowskiego RIO urzędowe opłatki za publiczne pieniądze nie wpisują się w zadania jednostek samorządu terytorialnego. 

Bierzesz udział w opłatku, zostanie ci naliczony podatek?

Sprawa ewentualnego zainteresowania ze strony RIO to nie jedyna kwestia, z którą zmierzyć muszą się organizatorzy spotkań opłatkowych w urzędach. Pojawiają się też pytania o to, czy uczestnictwo pracownika w takim wydarzeniu skutkuje otrzymaniem przez niego przychodu, z którego pracodawca ma obowiązek naliczenia i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. W listopadzie ubiegłego roku jedna z jednostek oświatowych wystąpiła do dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w tej sprawie. Wnioskujący stał na stanowisku, że nie można tu mówić o przychodzie ze świadczenia nieodpłatnego, gdyż skoro takie spotkanie organizowane jest dla ogółu pracowników, a nie dla konkretnych osób, to „nie spełnia ono kryterium wystąpienia po stronie pracownika przysporzenia majątkowego, tj. realnej korzyści”.

- Skoro impreza integracyjna ma charakter ogólnodostępny dla wszystkich pracowników i udział w niej jest dobrowolny, to po stronie pracownika nie pojawi się korzyść choćby w postaci zaoszczędzenia wydatku – argumentował wnioskujący.

Czytaj: RIO: Sprawozdanie z wykonania budżetów przez JST w 2016 roku

Z taką linią zgodził się dyrektor łódzkiej Izby Skarbowej. W wydanej interpretacji zauważa, że w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcie „nieodpłatne świadczenie” nie zostało precyzyjnie zdefiniowane i przywołuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13). TK orzekł wtedy, że za przychód pracownika mogą być uznane takie świadczenia, które zostały spełnione za zgodą pracownika (skorzystał z nich w pełni dobrowolnie); zostały spełnione w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść oraz stanowią wymierną korzyść przypisaną indywidualnemu pracownikowi (korzyść nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów). Te trzy warunki w przypadku spotkania opłatkowego jednak – zdaniem dyrektora łódzkiej Izby Skarbowej – nie występują.

Czytaj: Płace w samorządach. Jest opóźnione rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych

- W sytuacji, gdy nieodpłatne świadczenie w postaci dofinansowania przez pracodawcę imprez o charakterze integracyjnym, dostępnych dla wszystkich uprawnionych do korzystania z ZFŚS, które nie powoduje wystąpienia po stronie pracowników biorących w nich udział przysporzenia w postaci uzyskania wymiernej korzyści majątkowej w postaci powiększenia aktywów, czy też w postaci zaoszczędzenia wydatku, nie można mówić o przychodzie z tytułu nieodpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu – czytamy w wydanej interpretacji. W dalszej jej części wyraźnie stwierdzono też, że jeśli pracodawca organizuje imprezy integracyjne dla pracowników (takie jak opłatek), będące dofinansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, to po stronie pracowników nie wystąpi przychód ze stosunku pracy, zaś na organizatorze nie będzie ciążył obowiązek obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!