XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 21 godz
  • 12 min
  • 31 sek

Ustawy o wychowaniu w trzeźwości: W których miastach będzie zakaz sprzedaży a gdzie radni pozwolą napić się piwa?

  • Tomasz Klyta
  • Opublikowano: 14 marca 2018 - 12:00 | Zaktualizowano: 14 marca 2018 - 20:21
Obowiązują już znowelizowane przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Samorządy otrzymały kompetencje, dzięki którym mogą same na własnym terenie ograniczać m.in. godziny sprzedaży alkoholu, a nawet wpływać na liczbę miejsc, gdzie alkohol można kupić lub spożyć. W części miast i gmin już rozpoczęły się prace nad wdrożeniem przepisów lokalnych.
  • Samorządy mają sześć miesięcy, aby uchwalić miejscowe prawo dotyczące zasad spożywania alkoholu.
  • Część miast przeprowadzi konsultacje społeczne. W innych sami urzędnicy przygotują odpowiednie uchwały.
  • Liberalizacja, jeśli chodzi o picie alkoholu w miejscach publicznych, prawdopodobnie nastąpi w Warszawie, Wrocławiu czy Opolu. Wnioski o miejscowe zniesienie zakazu nie będą rozpatrywane w Krakowie i Toruniu.

Najważniejsze zmiany wprowadzone przez znowelizowaną ustawę (weszła w życie 9 marca) dotyczą zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych oraz możliwości regulowania godzin sprzedaży alkoholu na terenie miasta poprzez wprowadzenie nocnego ograniczenia.

Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, do tej pory w przepisach był wykaz miejsc, gdzie nie można było się pojawić z butelką piwa. Teraz zakazem objęte są wszystkie miejsca publiczne, z wyjątkiem tych, z których zakaz zdejmie rada gminy w drodze uchwały.

Takie przymiarki są już m.in. w Warszawie. W stołecznym ratuszu jest już gotowy projekt uchwały zezwalającej na spożywanie napojów alkoholowych na terenie Bulwarów Wiślanych.

- Niedawno bulwary przeszły kapitalny remont. Są tam m.in. kosze na śmieci i toalety. Bulwary są miejscem często odwiedzanym przez mieszkańców. Ponadto teren jest często patrolowany przez straż miejską, działa tam solidny monitoring. Nie boimy się o zakłócanie porządku - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy Miasta Stołecznego Warszawa.

Zupełnie inaczej jest w Toruniu. Tam nie będzie nawet debaty na temat wyznaczenia miejsc, w których można pić alkohol. Młodzi .Nowocześni z województwa kujawsko-pomorskiego zwrócili się do władz o wyznaczenie na Bulwarze Filadelfijskim miejsc wolnych od zakazu spożywania alkoholu.

- W przypadku zniesienia zakazu picia alkoholu w miejscach publicznych wniosek został jednoznacznie odrzucony. Ograniczenie może zostać zniesione ewentualnie na czas imprez miejskich - mówi Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik prasowa prezydenta Torunia - Na razie jednak nie toczyły się w tej sprawie żadne rozmowy - dodaje.

Jasny plan na wykorzystanie zapisów znowelizowanej ustawy jest już za to w Piotrkowie Trybunalskim. Tamtejszy Urząd Miejski przygotował pakiet projektów uchwał dotyczących wprowadzenia nocnego ograniczenia sprzedaży napojów wyskokowych. Zakaz obowiązywałby od 22.30 lub 23 do 6 rano w miejscach detalicznej sprzedaży. Zwolnione z zakazu będą - zgodnie z ustawą - puby lub restauracje.

- Ponadto na terenie miasta wyznaczone zostaną miejsca, gdzie nie będzie obowiązywał zakaz spożywania czy sprzedaży alkoholu, ale tylko na czas imprez masowych - informuje Jarosław Bąkowicz, kierownik biura prasowego UM w Piotrkowie Trybunalskim.

Piotrowscy radni zajmą się swoim pakietem uchwał w kwietniu, za to już 15 marca na sesji Rady Miejskiej we Wrocławiu rozpatrywany będzie wniosek o zniesienie zakazu picia alkoholu na Wyspie Słodowej. Aktywiści ze stowarzyszeń Forum Młodych Nowoczesnych oraz Nowy Wrocław zbierali petycję w tej sprawie. Jak zaznaczają jej autorzy, możliwość spożywania alkoholu na Wyspie Słodowej była od zawsze, ale nigdy - ich zdaniem - nie prowadziło to do zakłócania porządku publicznego.

Podobne wnioski pojawiły się m.in. w Opolu, Płocku czy Rzeszowie. W tych miastach przygotowanie ewentualnych projektów uchwał poprzedzone zostanie konsultacjami społecznymi. Swój głos będą mogli również wyrazić mieszkańcy Krakowa. Do połowy marca zbierane będą opinie dotyczące wprowadzenia w mieście zasad sprzedaży i spożywania alkoholu. Nie będzie tu jednak dyskusji o tym, czy wyznaczyć miejsca wolne od zakazu picia piwa - krakowski Urząd Miejski na razie w ogóle nie rozważa wprowadzenia takiej uchwały.

Czytaj także: Nowelizacja ustawy o ograniczeniu sprzedaży alkoholu. Czy to się opłaci samorządom?

W konsultacjach mieszkańcy mogą się za to wypowiedzieć, czy chcą, aby w ich mieście był zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych i czy ograniczona powinna zostać liczba koncesji na alkohol. Konsultacje w tej samej kwestii zapowiedziano w Łodzi. Tam jednak rozważane - jak na razie - jest wprowadzenie ograniczenia w nocnej sprzedaży, ale tylko na ul. Piotrowskiej.

Na wprowadzenie nowych zasad sprzedaży i picia alkoholu samorządy będą miały sześć miesięcy od dnia jej wejścia w życie, czyli do 9 września.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!