W samorządach Gospodarka

Katowice: jak ściągnąć inwestorów

 

Stolica Górnego Śląska przeżyła w ostatnich latach renesans. Dziś to jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce. Dzięki funduszom unijnym, stabilnej sytuacji ekonomicznej, gospodarności przedsiębiorców, a także przemyślanej i konsekwentnie realizowanej strategii poprawiła się infrastruktura miasta, powstały nowe monumentalne obiekty, zrewitalizowano miejskie przestrzenie. Metropolia oferuje doskonałe warunki dla inwestorów szukających atrakcyjnej lokalizacji dla swoich centrów usług.

Katowice zawsze pełniły ważną rolę na gospodarczej mapie Polski. Niegdyś motorem napędowym był przemysł kopalniany, jednak Katowice przewartościowały swoje atuty, wydobyły drzemiący w nich potencjał i dostosowały się do zmieniających się czasów. Obecnie metropolia jest symbolem innowacyjności i rosnącej jakości życia mieszkańców.

 

Jednym z czynników przyciągających inwestorów jest lokalizacja. Miasto położone jest w niewielkiej odległości od trzech międzynarodowych portów lotniczych. Najbliższy oddalony jest od centrum Katowic zaledwie o 30 km. Kolejny – w Krakowie – o 70 km. Z kolei aby dostać się do lotniska Ostrava, trzeba pokonać jedynie 100 km. Aglomeracja katowicka posiada także doskonale rozwiniętą infrastrukturę drogową oraz najmniejszy wskaźnik występowania korków w kraju (ranking Deloitte i Targeo).

 

Niezaprzeczalnym atutem jest potencjał ludzki. W aglomeracji mieszka ponad 2 miliony ludzi. Mają dostęp do edukacji wyższej i możliwość nieustannego poszerzania kompetencji. Na terenie województwa znajduje się 41 szkół wyższych (z czego 25 na obszarze aglomeracji), w tym uczelnie, takie jak Uniwersytet Śląski czy Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, których absolwentami są wykwalifikowani specjaliści, stanowiący naturalną bazę potencjalnych pracowników.

 

Zainteresowanie inwestorów Katowicami oraz dynamiczny rozwój metropolii sprawiły, że w ostatnich kilku latach miasto stało się jednym z największych krajowych rynków przestrzeni biurowych. Obecnie oferta obejmuje ponad 394 tys. mkw., a wskaźnik niewykorzystanych powierzchni maleje. To dowód na to, że zapotrzebowanie na biura dla centrów usług wzrasta.

Miasto postanowiło jednak jeszcze bardziej wyjść naprzeciw oczekiwaniom firm i wprowadziło szereg zachęt i benefitów. Najważniejszą korzyścią są zwolnienia podatkowe dla firm podnoszących nakłady inwestycyjne oraz tworzących miejsca pracy. Niektóre przedsiębiorstwa mogą liczyć także na niższy podatek od nieruchomości. Ale Katowice pomagają inwestorom nie tylko na płaszczyźnie finansowej. Oferują pośrednictwo w kontaktach z lokalnymi instytucjami i organizacjami. Pomagają w rekrutacji pracowników, organizacji kampanii marketingowej, znalezieniu sal szkoleniowych i konferencyjnych. W przypadku powstawania nowych centrów usług władze miasta służą pomocą w kwestii poprawy infrastruktury drogowej, a także utworzenia nowego przystanku czy wprowadzenia nowej linii transportu publicznego.

Potencjał Katowic dostrzegło wielu inwestorów, którzy coraz częściej decydują się na otwieranie centrów usług w stolicy Górnego Śląska oraz na obszarze aglomeracji katowickiej. Wśród nich wymienić można IBM, Sii czy Perform, jak również firmy takie, jak Tauron – systematycznie poszerzające lokalne struktury i zacieśniające więzi z miastem. Liczba centrów usług w aglomeracji wynosi już ponad 80. Pracuje w nich niemal 18 tys. osób. Głównymi obszarami specjalizacji są usługi zakresu obsługi klienta, IT oraz F&A. Dowodem potencjału Katowic, jeśli chodzi o zapewnianie atrakcyjnych warunków inwestorom są liczne nagrody. Metropolia została wyróżniona m.in. za wspieranie wydarzeń outsourcingowych, sektora nowoczesnych usług biznesowych czy wpływ na wzrost zatrudnienia w centrach usług.

 

Wyróżnienia dla Katowic

1. miejsce – Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w rankingu „Global Free Zones of the Year 2015” („Financial Times fDi Magazine”) została uznana za najlepszą wolną strefę w Europie oraz drugą najlepszą na świecie.

2. miejsce – w rankingu „Polish Cities of the Future 2015/16” („Financial Times fDi Magazine”) Katowice zajęły 2. miejsce pod względem strategii przyciągania zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Dodatkowo w kategorii „Infrastruktura i komunikacja (Connectivity) miasto ulokowało się na 3. pozycji, tuż po Warszawie i Krakowie.

5. miejsce – Katowice znalazły się w gronie dużych europejskich miast (m.in. przed Rotterdamem i Frankfurtem) pod względem strategii przyciągania zagranicznych inwestycji bezpośrednich w rankingu „European Cities and Regions of the Future 2016/17” („fDi Magazine”).

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane