Płace sołtysów: Oprócz diet stałe wynagrodzenie - tak chce PSL

  • pt
  • Opublikowano: 17 listopada 2016 - 12:19 | Zaktualizowano: 17 listopada 2016 - 23:00
• Poselski projekt ustawy o sołtysach zakłada, że sołtys mógłby uczestniczyć w pracach rady gminy na zasadach określonych w statucie gminy, bez prawa do głosowania.
• Sołtys miałby otrzymywać także dodatkowe wynagrodzenie z budżetu państwa w wysokości połowy najniższej krajowej.

Projekt ustawy złożyła w Sejmie grupa posłów PSL. Jak tłumaczą proponowana ustawa zmierza do umocnienia ustroju sołectw poprzez dokładne wskazanie kompetencji organów sołectwa oraz umożliwienie gminom dokładnego wskazania mienia, którym dysponuje sołectwo.

W myśl projektu jednocześnie wzmocnieniu ulega pozycja sołtysa, który dzięki nowym kompetencjom (art. 4 ust. 1 projektu) może uczestniczyć w obradach rady gminy.

Jak piszą posłowie, należy także zauważyć, że sołtys – poza nowymi obowiązkami – wykonuje również szereg innych, związanych z reprezentowaniem mieszkańców sołectwa (np. organizuje i prowadzi zebranie wiejskie lub informuje mieszkańców o ogłoszeniach dotyczących jednostki samorządu terytorialnego).

Stąd propozycja, aby sołtysom niezależnie od diet i zwrotu kosztów podróży służbowych, przysługiwało wynagrodzenie związane z pełnioną funkcją, w wysokości połowy wynagrodzenia minimalnego określonego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia funkcji (w 2017 r. będzie to 2 tys. zł brutto).

Pełnienie funkcji sołtysa byłoby też równoznaczne z przystąpieniem do ubezpieczenia emerytalno-rentowemu w związku z czym wynagrodzenie stanowiłoby dodatek do ustalenia podstawy wymiaru emerytury.

Posłowie chcą, żeby ponad 40 tysiącom sołtysów wynagrodzenia wypłacało państwo, a nie samorządy.

DO POBRANIA
Poselski projekt ustawy o sołtysach i radach sołeckich
86.68 KB format pliku: PDF
Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!