W samorządach

Ważniejsze studium, koniec warunków zabudowy – dobre kierunki projektu kodeksu

Członkowie Związku Miast Polskich nie zgadzają się na uznanie starosty jako właściwego organu do wydania zgody inwestycyjnej, ponieważ ich zdaniem organem odpowiednim do jej wydania może być wyłącznie „gospodarz” przestrzeni, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Dziś zarząd ZMP w Sopocie poświęconym m.in. tematowi projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Przyjęte zostanie stanowisko w sprawie Kodeksu.

Od początku listopada trwają konsultacje Kodeksu urbanistyczno-budowlanego organizowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Związek Miast Polski pozytywnie ocenia dużą część proponowanych zmian. Wiele z nich to postulaty ZMP. Likwidacja decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wzmocnienie rangi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, zapewnienie gminom statusu strony w postępowaniach lokalizacyjnych, zastąpienie opłaty adjacenckiej i planistycznej opłatą infrastrukturalną.

 

Jednocześnie członkowie Związku zwracają jednak uwagę na konieczność przedstawienia projektu ustawy wprowadzającej oraz projektów podstawowych aktów wykonawczych, bez których zaopiniowanie tej regulacji będzie niemożliwe, wprowadzenia zasady opracowywania planów miejscowych dla obszarów, na których zachodzą procesy rozwojowe (na pozostałych wystarczą uproszczone przepisy urbanistyczne) czy na zasadę ustalania podatku od nieruchomości po uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania i zgodnie z określonym w nim przeznaczeniem gruntów.

 

Członkowie Związku Miast Polskich nie zgadzają się zaś na uznanie starosty jako właściwego organu do wydania zgody inwestycyjnej, ponieważ organem odpowiednim do jej wydania może być wyłącznie „gospodarz” przestrzeni, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Zwracają również uwagę na niekonstytucyjny zapis narzucający gminom obowiązek realizacji w wyznaczonych terminach własnych inwestycji na terenach objętych miejscowym planem.

 

– Kodeks wprowadza szereg zmian do planowania przestrzennego. Jednak prawo to musi być dobrej jakości, a póki co projekt ten jest daleki od doskonałości – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich. – Zależy nam na tym, aby uprościć i skrócić procedury opracowywania oraz uchwalania planów. Kodeks powinien usprawnić też procesy inwestycyjne, tak aby obywatele łatwiej uzyskiwali pozwolenia na budowę – dodaje.

 

Pod tekstem zamieścimy stanowisko ZMP w sprawie Kodeksu. Dziś w Sopocie zostanie ono zatwierdzone i przedstawione.  >>>

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane