W samorządach

Koperty ratują życie

Mogą nic nie pamiętać, są nieprzytomni albo nie mogą mówić. Co wtedy? Starsi i samotni ludzie – to dla nich ten pomysł. Mowa o tzw. kopercie życia. Wymyślono ją po to, aby zdrowie i życie można było ratować szybciej i łatwiej. W akcję włączają się samorządy. Koperty można odbierać w Płocku, Częstochowie, Świdnicy, Gogolinie i wielu innych miastach. Teraz do tego grona dołącza Gdańsk.

Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia rozpoczął akcję edukacyjną promująca koperty życia. Same koperty to ściśle określony sposób przechowywania podstawowej informacji medycznej na temat zdrowia seniora. Dzięki czytelnemu oznakowaniu graficznemu dokumentacja medyczna w łatwy sposób jest dostępna dla służb medycznych, udzielających pomocy w sytuacjach kryzysowych. O ludzkim życiu często decydują minuty. Ratownikom medycznym przybyłym na pomoc osobom starszym, samotnym brakuje informacji o stanie zdrowia chorego i przyjmowanych przez niego lekach. Dzięki przejrzystemu systemowi przechowywania dokumentacji medycznej udzielanie pomocy będzie szybsze, łatwiejsze, a co za tym idzie wzrośnie także szansa na efektywne działania ratujące życie i zdrowie chorego.  Ratownicy medyczni podkreślają, że wielokrotnie informacje zawarte w kopercie pomogły w szybkim i skutecznym podjęciu odpowiednich działań ratujących ludzkie życie.

 

Jak wygląda koperta życia

Jest to zestaw składający się z plastikowej, zamykanej na zatrzask koperty, oznaczonej specjalnym nadrukiem, karty informacyjnej (ankiety) która zawiera podstawowe informacje o stanie zdrowia, lekach, uczuleniach oraz magnesu na drzwi lodówki, który informuje o obecności koperty życia wewnątrz lodówki. Kopera życia znaleziona przez ratownika wezwanego do domu chorego w stanie zagrożenia życia, gdy właściciel koperty nie będzie w stanie samodzielnie udzielić informacji na temat swojego stanu zdrowia, chorób, przyjmowanych leków, stanowi nieocenioną pomoc dla lekarzy i ratowników medycznych. Pozwala służbom medycznym w szybki sposób zapoznać się z niezbędnymi informacjami o stanie zdrowia osoby chorej i podjąć szybkie działania ratujące życie.

Sam pomysł nie jest nowatorski, narodził się w Anglii. Pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło system, było Wejherowo. Później dołączały kolejne miasta. Magistrat w Rudzie Śląskiej przeprowadził nawet kampanię społeczną: Rudzka Koperta Życia. – Seniorzy są tą grupą, której w pierwszej kolejności dedykowane są koperty. Z racji wieku zmagają się z różnymi  chorobami oraz dolegliwościami. Bardzo często samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe. To wszystko sprawia, że w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia taka koperta może być jedynym źródłem informacji o nich – mówi wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer.

Również w Gogolinie koperty życia trafią do każdej osoby w wieku senioralnym lub trwale zmagającej się z chorobą. Z kolei w Płocku koperty można otrzymać w przychodniach lekarskich, u pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, w urzędzie miasta, a także bezpośrednio od seniorów zrzeszonych w organizacjach pozarządowych. Dotychczas Płock przygotował 5 tys. takich kopert.

 Tomasz Szrama, burmistrz Obornik

Od pierwszej kadencji na stanowisku burmistrza staram się prowadzić politykę społeczną poprawiającą jakość życia różnym grupom społecznym. Systematycznie wprowadzamy kolejne pogramy. Jako jedna z pierwszych gmin w Polsce wprowadziliśmy własny program „Rodziny 3+”, powołaliśmy do życia Radę Młodzieżową i Radę Seniorów. To właśnie współpraca z Radą Seniorów zaowocowała kopertą życia oraz kolejnym programem, czyli Obornicką Kartą Seniora. Każdy z nas kiedyś będzie seniorem, dlatego uważam, że stworzenie warunków ułatwiających codzienne funkcjonowanie, powinno być jednym z priorytetów każdego samorządu.

 Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy

Częstochowa rozpoczęła wydawanie kopert życia w marcu 2015 roku. Akcja skierowana jest głównie do osób starszych, które w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia mogą nie być w stanie nawiązać kontaktu ze spieszącymi na ratunek służbami medycznymi. Wiek nie jest tu jednak żadnym kryterium – kopertę życia mogą otrzymać wszyscy, którzy uważają, że może być im przydatna. Wydaliśmy ich już ok. 3 tysięcy. Akcja to jedno z wielu działań związanych z profilaktyką zdrowotną, promocją pierwszej pomocy i wsparciem dla seniorów.

 

 

Adam Nowak, rzecznik prasowy Rudy Śląskiej

Rozdaliśmy blisko 2500 kopert. Można je odbierać  m.in. w urzędzie miasta. Od chwili, gdy projekt wystartował, nie ma tygodnia, żeby nie przyszedł ktoś po jedną bądź kilka kopert. Również policjanci wręczają koperty podczas spotkań z seniorami. Systematycznie otrzymują je przedstawiciele Rady Seniorów, która cyklicznie spotyka się w sali posiedzeń rady miasta.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane