Prawo

Odwołanie sołtysa bez skargi do WSA

Zgodnie z przepisem art. 101 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przedmiotem skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego mogą być uchwały lub zarządzenia organu gminy. Nie może być zatem jej przedmiotem uchwała zebrania wiejskiego.

Na zebraniu wiejskim mieszkańcy sołectwa odwołali sołtysa wsi ze sprawowanej przez niego funkcji. Jeden z mieszkańców zaskarżył tę uchwałę do sądu administracyjnego. Sąd skargę odrzucił.

 

Zgodnie z przepisem art. 101 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. DzU z 2016 r., poz. 446) przedmiotem skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego mogą być uchwały lub zarządzenia organu gminy. Z przepisu art. 5 ust. 1 tej ustawy wynika, że gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa oraz dzielnice, osiedla i inne. Jednostką pomocniczą może być również położone na terenie gminy miasto. Z kolei przepis art. 11a ust. 1 wyżej powołanej ustawy stanowi, iż organem gminy jest rada gminy oraz wójt (burmistrz, prezydent miasta).

 

Sołectwo nie jest zatem w świetle ustawy o samorządzie gminnym organem gminy, a jedynie jej jednostką pomocniczą, jak wynika z ww. przepisu art. 5 ust. 1. Organem uchwałodawczym sołectwa jest zebranie wiejskie (art. 36 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym). Biorąc pod uwagę ten fakt, uchwała zebrania wiejskiego o odwołaniu z funkcji sołtysa nie może zostać zaskarżona do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Nie podlega ona kognicji sądów administracyjnych, ponieważ nie mieści się w zakresie art. 3 § 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

 

(Postanowienie WSA w Gliwicach z 6 października 2016 r., sygn. akt IV SA/Gl 854/16)

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane