W samorządach

Informatyzacja rady kluczem do transparentności samorządów

Niemal powszechny dostęp do internetu, ogromna prędkość, z jaką docierają do nich ze wszystkich stron informacje, to symbole naszych czasów. Mieszkańcy każdej gminy, powiatu i województwa oczekują, że również to, co dzieje się w ich samorządzie, będzie łatwo i szybko dostępne w internecie. Stąd stale rosnąca popularność systemów informatyzujących wszystkie procesy, jakie przebiegają w radzie gminy, miasta, powiatu czy sejmiku.

Najpopularniejszym w Polsce rozwiązaniem tego typu jest eSesja. To modułowy system pozwalający na usprawnienia i oszczędności w pracy biur rady i radnych. Jego główną zaletą jest wyeliminowanie papieru z prac rady i umożliwienie elektronicznej dystrybucji materiałów na sesje, komisje czy posiedzenia zarządów powiatów. Jednym kliknięciem użytkownik otwiera na tablecie dowolne posiedzenie przygotowane przez biuro rady, gdzie znajdzie komplet materiałów, a więc projekty uchwał, uzasadnienia i wszystkie załączniki przypisane do poszczególnych punktów porządku obrad.

 

Dodatkowe moduły usprawniające przebieg Sesji i posiedzeń komisji:

 

– Dyskusja – Radni na tabletach zgłaszają się do dyskusji. System rejestruje ich, wyświetlając na ekranie i tablecie prowadzącego obrady listę dyskutantów według kolejności zgłoszeń. Prowadzący steruje dyskusją, udzielając głosu z tabletu. Panel wyposażony jest w zegar odmierzający czas wypowiedzi.

 

– Głosowania – Niewątpliwą zaletą eSesji jest w pełni zautomatyzowany proces głosowań. Rozpoczęcie procedury głosowania automatycznie generuje na tablecie radnego duże, wygodne przyciski do głosowania, a po zakończeniu wyświetla wyniki. Radni mają dostęp w dowolnym momencie do wszystkich wyników głosowań, także archiwalnych. System obsługuje wszystkie rodzaje głosowań. W samorządach dysponujących rzutnikiem multimedialnym przebieg posiedzenia może być wyświetlany gościom i publiczności na ekranie.
Program posiada wbudowane także inne praktyczne funkcje, w tym: licznik czasu wypowiedzi, funkcję sprawdzania kworum, rejestr uchwał, generowanie projektu protokołu z automatycznie zapisanymi wynikami głosowań, listą obecności czy dyskutantów.

 

Transparentna praca rady

Nowoczesne rady chcą działać jawnie – pokazywać efekty swojej pracy, co jest możliwe dzięki internetowi. Dzięki eSesji mieszkańcy mogą, nie wychodząc z domu, zapoznać się z pracą radnych.

 

Moduł nagrywania i transmisji dźwięku systemu eSesja umożliwia transmitowanie sesji czy obrad komisji na żywo przez internet. Posiedzenie jest nagrywane, tworząc tzw. audioscenariusz posiedzenia z wyszczególnionymi punktami oraz wypowiedziami poszczególnych radnych i innych dyskutantów. Umożliwia to w prosty sposób odszukiwanie w nagraniu wypowiedzi radnych lub gości w konkretnym punkcie porządku obrad.

 

Moduł transmisji obrazu umożliwia transmitowanie obrazu z sesji czy posiedzenia komisji za pomocą popularnych serwisów internetowych, np. YouTube, gdzie mieszkańcy mogą oglądać obraz na żywo lub później, w dogodnym dla nich czasie.

 

W końcu portal mieszkańca, w którym zainteresowani mają dostęp do wszystkich materiałów naposiedzenia, także archiwalnych. Mieszkańcy mogą śledzić procedowane punkty porządku obrad i na bieżąco zapoznawać się z wynikami głosowań. Portal mieszkańca udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej pokazuje prace rady, włącznie z głosowaniami, jakie są przeprowadzane na posiedzeniach. Funkcja ta spotkała się z dużym uznaniem mediów, które w czasie rzeczywistym mogą śledzić przebieg posiedzenia.

 

Czy warto wdrożyć takie rozwiązanie?

O obiektywną opinię najlepiej zapytać samorządy, które już korzystają z eSesji od lat, na przykład rady takich miast, jak Opole, Chorzów, Zabrze, Jarocin, Kalisz, Wrocław, Płock czy Katowice. Pełną listę można znaleźć na stronie producenta: www.esesja.pl. 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane