Radni w polskich samorządach coraz bardziej zinformatyzowani dzięki eSesji

2017-03-27 15:25 aktualizacja: 2018-09-26, 23:33
Każdego roku kolejne rady gmin, miast i powiatów rezygnują z papieru na rzecz nowoczesnych rozwiązań informatycznych. O eSesji - najpopularniejszym systemie informatycznym dla radnych rozmawiamy z Prezesem firmy MW Concept.

glowna.png

Jarosław PodsiadłyOprogramowanie eSesja firmy MW Concept, to najpopularniejsza aplikacja skierowana do rad gmin i powiatów. Jak Państwo twierdzicie - działa już w ponad stu pięćdziesięciu samorządach. Pytanie brzmi, czy to już sukces?

Piotr Winter (MW Concept): Traktujemy to jako mały sukces. Szacujemy, że do końca bieżącego roku ponad 200 klientów będzie korzystało z naszej aplikacji. Cieszy nas, że pojawiło się zainteresowanie ze strony sejmików wojewódzkich. Aktualnie trwa proces wdrażania eSesji dla Sejmiku Województwa Lubelskiego.

JP. eSesja eliminuje obieg dokumentów papierowych - nadal powszechny w większości rad. To istotna zaleta aplikacji, ale co jeszcze godnego polecenia „potrafi” ten program?

P.W. Rzeczywiście papier zastąpiony zostaje przez tablet - niedrogie urządzenie elektroniczne, które staje się podstawowym narzędziem pracy radnego. W tablecie oprócz kompletu materiałów na sesje czy komisje znajdujemy komunikaty biura rady, przewodniczącego, wójta czy starosty, z którymi mogą zapoznać się radni. Program umożliwia wysyłanie z systemu wiadomości SMS, maili, a także generuje zaproszenia na posiedzenia. Niewątpliwą zaletą eSesji jest funkcja głosowań za pomocą tabletów. Przebieg sesji może być obserwowany na ekranie multimedialnym zainstalowanym na sali obrad. Wyniki głosowania automatycznie przenoszone są do protokołu z posiedzenia, który generowany jest przez aplikację.

reka.png

JP. Czy wdrożenie systemu ma wpływ na przebieg sesji rady?

P.W. Tak, bo eliminuje uciążliwe ręczne liczenie głosów, które może być zawodne. Powiem o jeszcze jednej bardzo pomocnej funkcjonalności, mianowicie zarządzaniu dyskusją. Moduł ten, w trakcie sesji kolejno rejestruje zgłaszających się do dyskusji, co pozwala prowadzącemu obrady ją uporządkować. Aplikacja posiada wiele innych funkcji pozwalających usprawnić i unowocześnić prowadzenie obrad. Zachęcam do odwiedzenia naszej strony internetowej esesja.pl , gdzie można szczegółowo zapoznać się z wszystkimi jej zaletami.

JP. A jak aplikacja może być przydatna mieszkańcom?

P.W. Aplikacja generuje automatycznie tzw. Portal Rady, gdzie mieszkańcy mogą zapoznać się z wszystkimi materiałami na posiedzenia komisji i sesje oraz wynikami poszczególnych głosowań. Dodatkowo system pozwala transmitować dźwięk oraz obraz z sesji w czasie rzeczywistym, a także udostępniać nagrania oraz protokoły z posiedzeń.

transmisja.jpg

JP. Na zakończenie zapytam, czy eSesja jest programem skomplikowanym oraz czy koszt jej zakupu nie stanowi bariery dla mniej zamożnych samorządów?

P.W. O stopniu skomplikowania dla użytkowników może świadczyć czas szkolenia radnych z obsługi aplikacji, które trwa czterdzieści pięć minut! Podkreślę, że aplikacja dla radnych jest w pełni zautomatyzowana. Wprowadzone dane do systemu przez biuro rady automatycznie pojawiają się na tabletach radnych. Jeśli chodzi o koszt - system składa się z modułów (głosowania, dyskusji, interpelacji, transmisji itd.) i może być kupowany przez samorząd etapowo. Pojedyncze moduły można dokupić w dowolnym czasie. Natomiast cena za aplikację wraz z tabletami i wszystkimi modułami jest na tyle niska, że każdy samorząd może dokonać jej zakupu w trybie bezprzetargowym.

JP. Dziękuję za rozmowę.