Prawo

Oświadczenia majątkowe stają się jawne wraz z ich złożeniem

Fakt nieopublikowania w BIP oświadczenia majątkowego funkcjonariusza samorządu gminnego, o którym mowa w art. 24h ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, nie oznacza, że nie ma ono waloru jawności, albowiem staje się jawne z chwilą jego złożenia. W związku z tym może być udostępnione na wniosek informacyjnie zainteresowanego w trybie art. 10 ustawy o udostępnianiu informacji publicznej.

Dziennikarz zwrócił się do burmistrza gminy z wnioskiem z o udostępnienie informacji publicznej w postaci kopii oświadczeń majątkowych za 2015 rok burmistrza , zastępcy burmistrza , sekretarza , skarbnika, wszystkich radnych, a także dyrektorów i kierowników jednostek budżetowych. W odpowiedzi na powyższy wniosek burmistrz poinformował wnioskodawcę, że skany oświadczeń majątkowych za 2015 rok znajdują się na stronie BIP. Natomiast oświadczenia burmistrza oraz przewodniczącej rady miejskiej zostaną mu udostępnione po weryfikacji i odesłaniu przez wojewodę. Sprawa trafiła ostatecznie do sądu.

 

Sąd rozpatrując sprawę wyjaśnił, że podstawowym sposobem realizacji zasady jawności oświadczeń majątkowych jest ich publikacja w Biuletynie Informacji Publicznej (dalej: BIP). Obowiązek urzędowego umieszczania dokumentów (informacji) na stronie BIP spoczywa na wójcie (burmistrzu, prezydencie). Dotyczy to także jego własnego oświadczenia oraz oświadczenia przewodniczącego rady i wszystkich radnych. Warunkiem publikacji oświadczenia wójta i przewodniczącego rady jest jednak przekazanie ich kopii wójtowi przez wojewodę. W ustawie o samorządzie gminnym brak jest ustawowo zakreślonego terminu, w jakim oświadczenia należy zamieścić w BIP. Wydaje się jednak oczywiste, że oświadczenia powinny być publikowane niezwłocznie po ich złożeniu.

 

Następnie sąd wyjaśnił, że z art. 24i ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym wynika, że wojewoda i przewodniczący rady gminy przekazują wójtowi kopie oświadczeń majątkowych, które im złożono. Z ustawy o samorządzie gminnym nie wynika natomiast , w jakim terminie wojewoda zobowiązany jest do odesłania kopii złożonych mu oświadczeń. Dopóki jednak organ ten nie przekaże wójtowi kopii złożonych mu oświadczeń, nie mogą być one opublikowane w BIP, pomimo że de facto wójt i przewodniczący rady pozostają w ich posiadaniu. Natomiast fakt nieopublikowania w BIP oświadczenia majątkowego funkcjonariusza samorządu gminnego, o którym mowa w art. 24h ust.1 ustawy o samorządzie gminnym, nie oznacza, że nie ma ono waloru jawności albowiem staje się jawne z chwilą jego złożenia. W związku z tym może być udostępnione na wniosek informacyjnie zainteresowanego w trybie art. 10 ustawy o udostępnianiu informacji publicznej.

 

(Wyrok WSA we Wrocławiu z 29 września 2016 r., sygn. akt IV SAB/Wr 115/16)

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane