W samorządach

Stop partiom w samorządach – inicjatywa obywatelska Bezpartyjnych

Jutro w sejmie "Bezpartyjni" złożą dokumenty, żeby zarejestrować komitet inicjatywy ustawodawczej. Zamierzają zebrać 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Stop partiom w samorządach”. Jego istotą jest pozbawienie partii politycznych możliwości tworzenia komitetów wyborczych w wyborach do rad gmin oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Nasz projekt ma być początkiem legislacyjnych procesów zmierzających do wyeliminowania przepisów dyskryminujących komitety wyborcze wyborców, nie będące komitetami rejestrowanymi i finansowanymi przez partie polityczne – czytamy w informacji prasowej „Bezpartyjnych”. Ich zdaniem niekorzystające z przywilejów nadanych komitetom partii politycznych i koalicji partii politycznych lokalne ugrupowania są dyskryminowane przez przepisy obecnej ustawy Kodeks wyborczy. 

 

Przygotowana przez "Bezpartyjnych" nowelizacja Kodeksu wyborczego zmierza do pozbawienia partii politycznych możliwości tworzenia komitetów wyborczych w wyborach do rad gmin oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów.

 

– Zdajemy sobie sprawę, że nasz pomysł jest przewrotem kopernikańskim w polskim życiu publicznym. Ale jest to zmiana konieczna, ponieważ rządzący chcą zalać Polskę betonem partyjnym od góry do dołu. Politycy partyjni zamiast skupić się na ciężkiej pracy dla mieszkańców zachowują się jak sępy krążące na samorządem, który stał się dla nich kawałkiem mięsa. Partie polityczne uwłaszczyły się na samorządzie i traktują go jak biura pracy – mówi Łukasz Mejza, radny sejmiku dolnośląskiego, rzecznik prasowy „Bezpartyjnych”.

 

– Aby zapewnić równość wszystkich wyborców i sprostać wymogom art. 32 ust. 1 Konstytucji, projekt nowelizacji kodeksu wyborczego nie zamyka oczywiście możliwości tworzenia komitetów wyborczych wyborców przez wyborców zrzeszonych w partiach politycznych. Chodzi o to, aby zachować zasady konkurencyjności i braku dyskryminacji wyborców bezpartyjnych – dodaje.

 

Jak uzasadniają autorzy projektu, obecnie kandydaci, którzy nie należą do partii politycznych są dyskryminowani w życiu ponieważ partie moją prawo korzystać z:

 

funduszy wyborczych partii politycznych (art. 132 § 1),

 

lokali, zasobów ludzkich i innej infrastruktury partii politycznych (art. 133 § 1),

 

preferencyjnych zasad losowania numerów list wyborczych na szczeblu krajowym (art. 409 § 1),

 

z wypromowanych za pieniądze publiczne (dotacje dla partii politycznych) logotypów, nazw i znaków graficznych (art. 93)  

 

 

"Bezpartyjni" to nowy twór na naszej scenie politycznej. Zrzesza głównie samorządowców. Powołuje regionalne oddziały. Jego liderami są m.in. prezydenci: Szczecina Piotr Krzystek, Zielonej Góry Janusz Kubicki oraz Lubina Robert Raczyński.

 

O ugrupowaniu pisaliśmy m.in. tutaj >>> 

Wywiad z prezydentem Lubina Robertem Raczyńskim >>>  

  

Do pobrania:

Projekt nowelizacji ustawy Kodeks wyborczy <link file:9757>

 Uzasadnienie projektu <link file:9758>

 

 

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane