Ile samorządy zapłacą za podniesienie płacy minimalnej?

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
W 2021 roku płaca minimalna zostanie podniesiona do 2,8 tysiąca złotych, prawie 40 procent kosztów tej operacji poniosą jednostki samorządu terytorialnego.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski odpowiedział na poselską interpelację w tej sprawie, przedstawiając wysokość środków, jakie w przyszłym roku poniosą pracodawcy z sektora publicznego z tytułu zapowiedzianego wzrostu płacy minimalnej. Łączna suma to 1 miliard 168 milionów 500 tysięcy złotych. Ponad 60 procent tych wydatków poniesie budżet państwa, co oznacza po ich stronie sumę 732,8 mln zł.

Wydatki samorządów wyniosą zatem prawie 436 milionów. Jak poinformował Polską Agencję Prasową wiceminister Patkowski podniesienie płacy minimalnej spowoduje wzrost wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych i część środków z tego tytułu trafi do samorządów. Co do sposobów finansowania nowych kosztów odpowiedział następującymi słowami:

„Źródłem finansowania wydatków ponoszonych na wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (w tym ewentualny wzrost wydatków związanych ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę) są dochody jednostek samorządu terytorialnego. W związku z powyższym, wydatki związane ze zmianą wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku 2021 w przypadku JST powinny być sfinansowane w ramach środków na wynagrodzenia pozostających w dyspozycji pracodawców”.

Jak stwierdził wiceminister samorządy i ich organy w tej materii mają suwerenność "w podejmowaniu decyzji dotyczących przeznaczania i wykorzystania środków finansowych zabezpieczonych w ich budżecie".