W których samorządach jest najwięcej zaufania, szacunku i wspierania potrzeb pracowników?

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
Zwycięzcy konkursu będą mogli wziąć udział w wizycie studyjnej w Norwegii, która została zaplanowana na czerwiec 2021 roku.

Norwegowie byli gośćmi podsumowującej online tegoroczny konkurs "Samorządowy Lider Zarządzania 2020. Samorząd jako pracodawca - Dialog społeczny dla godnej pracy”, który Związek Miast Polskich zorganizował w ramach projektu "Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów" - wystąpienia na tę okoliczność przygotowali: ambasador Królestwa Norwegii Anders Eide oraz partnerzy z Norweskiego Związku Pracowników Komunalnych (Fagforbundet) oraz Norweskiego Związku Władz Lokalnych i Regionalnych (KS). Podobno najczęściej padały w nich słowa "zaufanie" i "szacunek".

Tegorocznymi laureatami konkursu zostały Tarnowo Podgórne i Lublin. Ich wyłonienie nastąpiło w drodze głosowania przez samych 6 finalistów konkursu, które miało miejsce podczas konferencji podsumowującej online 23 września 2020 r., gdzie każdy z finalistów zaprezentował swoje "praktyki dialogu społecznego".

Czym zasłużyły sobie na zwycięstwo wyróżnione samorządy? Które JST zajęły miejsca drugie, a które dostały wyróżnienia?

Laureaci w kategorii Rozwiązania dotyczące formalnego wymiaru stosunków pracowniczych w instytucjach samorządowych wypracowane między pracodawcami a związkami zawodowymi i radami pracowników – partnerami dialogu społecznego na poziomie lokalnym":

- I miejsce: Urząd Gminy Tarnowo Podgórne za rozwiązanie - „System równoważnego ruchomego czasu pracy jako rozwiązanie wspierające potrzeby pracowników i oczekiwania klientów”,

- II miejsce: powiat Nowy Targ za „Wartościowanie pracy oparte na metodzie ankietowego wartościowania pracy (AWP) jako droga do wdrożenia jednolitego regulaminu wynagradzania administracji i obsługi w szkołach i placówkach, których organem prowadzącym jest powiat nowotarski”.

Laureaci w kategorii Rozwiązania dotyczące budowy kultury organizacyjnej sprzyjającej kształtowaniu dobrych relacji międzyludzkich i motywującej atmosfery pracy w instytucjach samorządowych:

- I miejsce: Urząd Miasta Lublina za rozwiązanie „Przyjazne zatrudnienie dla osób z niepełnosprawnościami”,

- II miejsce: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej za „Cykl życia pracownika UM DG - budowanie zaangażowania”.

Wyróżnienia otrzymali:

- Urząd Miasta Krakowa za „System Zarządzania Projektami w Urzędzie Miasta Krakowa",

- Urząd Miejski w Zabrzu za rozwiązanie - „Hierarchiczna kultura organizacyjna Urzędu Miejskiego w Zabrzu oparta na wspólnocie praw, dynamice i kreatywności, stałości i przewidywalności oraz poczuciu bezpieczeństwa zatrudnienia”.