Prawie 1200 gminnych uchwał śmieciowych miało wady prawne

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych przedstawiła sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej informacje o "odpadowych" uchwałach gmin.

RIO w całej Polsce zbadały łącznie 7934 uchwał gmin, dotyczących pochodzącej z lipca 2019 nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Analiza trwała ponad rok - od 6 września 2019 do 30 września 2020. Badano uchwały dotyczące opłat za odpady, zwolnień z tychże opłat, wzorów deklaracji i częstotliwości wywozu.

Jak się okazało nieprawidłowości wykryto w prawie 15 procent uchwał! Dokładnie 1182 uchwał zawierało wady prawne, 6782 uchwały prawa nie naruszały. W poprzednim okresie ten odsetek wynosił tylko 2,4 procent. Nieważność uchwał w całości orzeczono w przypadku 320 uchwał, w stosunku do 612 przypadków mowa jest o "nieważności wadliwych przepisów", a w 112 przypadkach o "nieistotnym naruszeniu prawa". 135 gminy same wprowadziły korekty.

Polska Agencja Prasowa cytuje wypowiedzi wiceszefa KR RIO Luizy Budner-Iwanickiej, która powiedziała m.in.:

"Rozmiar naruszeń prawa, wskazywanych w orzeczeniach w większości przypadków był istotny. Stąd orzeczenia o nieważności (...) Duża ilość nieprawidłowości stwierdzonych w uchwałach świadczy o pewnych problemach interpretacyjnych przepisów (...)

Szczególnie duży problem jest ze stosowaniem przepisów, dotyczących nieruchomości z domkami letniskowymi, wykorzystywanymi na cele rekreacyjne. Nowelizacja z 2019 r. zmieniła przedmiot opodatkowania opłatą za odpady - z domku letniskowego na samą nieruchomość, na której domków może być wiele. Opłata jest ryczałtowa niezależnie od liczby domków, jeżeli jest ich wiele, jak w gminach turystycznych, to absolutnie jej wysokość nie bilansuje kosztów systemu. A przepisy mówią, że system ma się bilansować".