Górskie gminy liczą na zmianę decyzji ws. ferii zimowych 2021

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
Sytuacja dotycząca przyszłorocznych ferii zimowych zmienia się jak w kalejdoskopie, górskie gminy mają jeszcze nadzieję na wycofanie się z dotychczasowych decyzji rządzących.

W ostatni weekend otrzymaliśmy informacje dotyczące skumulowania w jednym okresie ferii dla wszystkich regionów kraju. W nawiązaniu do tych słów wicepremier Jarosław Gowin wspominał o zamknięciu wyciągów narciarskich. Kilkadziesiąt godzin później okazało się, że w efekcie rozmów rządu z przedstawicielami górskich gmin doszło do porozumienia i korzystanie z wyciągów będzie - po uwzględnieniu odpowiedniego reżimu sanitarnego - podczas ferii zimowych możliwe. Nic nie zmieniło się jednak w kwestii hoteli i pensjonatów, które mają pozostać zamknięte, a co za tym idzie stoki mają być udostępnione osobom mieszkającym w pobliżu, ewentualnie tym wszystkim gotowym przyjechać na narty na jeden dzień bez noclegu.

Dziś premier Mateusz Morawiecki miał otrzymać postulaty samorządowców w tej sprawie. Starosta tatrzański Piotr Bąk liczy na uwzględnienie większości propozycji, które dotyczą wprowadzonych obostrzeń covidowych, konkretnych restrykcji sanitarnych, które miałyby obowiązywać w czasie ferii w placówkach związanych z branżą turystyczną.

Wójt gminy Kościelisko Roman Krupa powiedział dziennikarzom:

"Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, że walczymy o przetrwanie, że te najbliższe miesiące będą decydujące, dlatego też przygotowaliśmy realne propozycje, które dają możliwość funkcjonowania poszczególnych branż turystycznych. Turystyka to system naczyń połączonych. Jesteśmy przekonani, że w oparciu o zasady przestrzegania reżimu sanitarnego, możemy zapewnić funkcjonowanie poszczególnym branżom turystycznym".

Starostowie, burmistrz i wójtowie z powiatu tatrzańskiego zauważyli, że branżę turystyczną trzeba traktować jako całość, z uwzględnieniem wszystkich rodzajów działalności. Jak wyjaśniają turystyka zimowa w górach to system naczyń połączonych i tak powinna być postrzegana: "brak jednego z elementów klucza: nocleg – gastronomia – atrakcja, uniemożliwi działanie całej branży".

Co proponują samorządowcy?

1. Umożliwienie funkcjonowania poszczególnych elementów infrastruktury turystycznej i wprowadzenie zasady korzystania z ich usług (hotele, restauracje, baseny, itd.):
a) na podstawie aktualnych negatywnych wyników testów antygenowych,
b) dla osób posiadających status ozdrowieńca,
c) dla tych, którzy posiadają pozytywny wynik badania na obecność we krwi przeciwciał anty-SARS-CoV2 (dotyczy osób, które chorowały bezobjawowo) i pozostałych reguł sanitarnych, które obowiązywały w okresie letnim;

2. Zorganizowanie ferii zimowych przez okres 10 tygodni (od 04 stycznia do 14.03.2020 r.) w celu rozłożenia natężenia ruchu turystycznego. W przypadku dopuszczenia do działalności branży turystycznej według zaproponowanych przez nas zasad - wydłużenie okresu feryjnego wydaje się kolejnym czynnikiem znacznie ograniczającym zagrożenie wzrostem zachorowań wskutek pobytu turystycznego;

3. Zapobieganie odpływowi turystów poza granicę naszego kraju przez wprowadzenie zasad i rygorów umożliwiających spędzenie urlopu w Polsce pozwoli uniknąć sytuacji, kiedy nasi turyści będą korzystać z oferty turystycznej w krajach, gdzie będzie to możliwe. Już w tej chwili dochodzą do nas sygnały mówiące o tym, że Austria, Czechy, Słowacja, Szwajcaria planują udostępnienie swoich atrakcji, na podstawie opracowanych zasad;

4. Zmianę terminu obowiązywania etapu odpowiedzialności - do 20.12.2020 r. Zamrożenie obostrzeń na cały miesiąc grudzień wobec wyraźnego zmniejszenia liczby zachorowań wydaje się dyskusyjne;

5. Traktowanie rekompensat za straty powstałe w wyniku ograniczeń działalności jako ostatecznego rozwiązania, ponieważ środki te nie są w stanie wyrównać strat finansowych dla wszystkich gałęzi branży.