Samorząd 3.0, czyli początek zmian prawa samorządowego

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
Odpowiedzialny w rządzie za rozwój samorządów minister Michał Cieślak ogłosił rozpoczęcie nowego projektu. Czego dotyczy i na czym polega?

Projekt Samorząd 3.0 to początek zmian prawa samorządowego w zakresie identyfikacji, a następnie likwidacji barier rozwojowych jednostek samorządu terytorialnego. Rada Ministrów czeka na uwagi, które można przesyłać do końca maja 2021. Zgodnie z założeniami ministra Michała Cieślaka propozycje powinny być ukierunkowane na ułatwienie realizacji inwestycji rozwojowych i o znaczeniu pożytku publicznego, nowe źródła finansowania samorządów oraz poprawę jakości usług publicznych.

Minister Michał Cieślak mówił na konferencji prasowej, że samorząd powstał 30 lat temu, a kluczowe zmiany w prawie samorządowym przeprowadzono na przełomie wieków, czyli ponad dwie dekady temu:

"Od tego czasu staliśmy się członkiem UE, dokonaliśmy skoku inwestycyjnego i jesteśmy świadkami ogromnego postępu technologicznego. Zmieniły się problemy i oczekiwania obywateli, np. w zakresie ochrony środowiska. Borykamy się z kwestią przeludnienia dużych miast i depopulacji wsi. To wszystko ma wpływ na samorząd. Ta nowa rzeczywistość pokazuje, że nadszedł czas na trzeci krok – samorząd bez barier i lepiej dostosowany do potrzeb i oczekiwań mieszkańców, gdzie premiowana jest aktywność i gospodarność władz samorządowych, a obywatele mają większy wpływ na kształt swojej okolicy".

Doradcą ministra w zakresie likwidacji barier rozwojowych w samorządzie będzie poseł Włodzimierz Tomaszewski. Współtworzył wraz z prof. Michałem Kuleszą reformy samorządowe. Włodzimierz Tomaszewski był w 1998 r. doradcą premiera. Pełnił też funkcje wiceministra rozwoju regionalnego i wiceprezydenta Łodzi.

Do 31 maja 2021 przedstawiciele samorządów, organizacje samorządowe i pozarządowe oraz obywatele mogą nadsyłać propozycje na e-mail [email protected] lub na adres KPRM. Opinie zostaną przeanalizowane w Departamencie Współpracy z Samorządem oraz przez powołaną wkrótce Radę Samorządową przy Premierze RP. Wypracowane w ten sposób propozycje zostaną przedstawione pod ocenę MSWiA oraz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.