Szczepienia nauczycieli: najważniejsze informacje

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
Formularz zgłoszeniowy trzeba dostarczyć do końca środy 10 lutego.

Tylko kilkanaście godzin zostało zatem wszystkim pracownikom oświaty, którzy mogą i chcą się zaszczepić w pierwszej turze szczepień przeciwko COVID-19. Komu konkretnie przysługuje taka możliwość? W pierwszej turze mogą się zaszczepić:

- nauczyciele wychowania przedszkolnego,
- osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela/woźna oddziałowa w przedszkolu,
- osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy,
- nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej),
- nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
- nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu (również ci niebędący pracownikami szkół),
- pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych,
- kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

Jak przypomina Ministerstwo Edukacji i Nauki w sprawie szczepienia trzeba się udać do dyrektora placówki, który zgłosi zainteresowaną osobę do szczepienia za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

Szczepienia zaczną się 12 lutego i nauczyciele będą na nie dojeżdżać we własnym zakresie. Szczepienia odbywać się będą w szpitalach węzłowych I dodatkowych wskazanych przez NFZ punktach sczepień. Nauczyciele będą więc szczepieni na podobnych zasadach jak medycy. Nie będą się zgłaszać samodzielnie przez e-rejestrację, ale będą zgłaszani przez pracodawcę zgodnie z ustaloną procedurą.

Terminy szczepień będą ustalane w porozumieniu z podmiotami szczepiącymi. Będzie możliwa pewna elastyczność w ustalaniu tych terminów. W sytuacji braku możliwości wzięcia udziału w wyznaczonym terminie (infekcja, choroba, zdarzenie losowe, inne szczepienie) , osoba kierowana na szczepienie będzie mogła skorzystać ze szczepienia w innym zaplanowanym terminie. Szczepienia będą odbywałaby się w cyklu. Ważność skierowania w tym przypadku będzie wynosiła 90 dni.

Do szczepień uprawnieni są nauczyciele specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii i ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, wychowawcy grup wychowawczych w placówkach specjalnych oraz specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej zatrudnieni w tych placówkach. Pracownicy placówek oświatowo-wychowawczych, np. młodzieżowych domów kultury będą "uwzględnieni w możliwie jak najszybszym terminie, kiedy ruszą szczepienia kolejnej grupy".

Trenerzy w oddziałach sportowych i mistrzostwa sportowego mogą być zgłoszeni do szczepień pod warunkiem, że mają kwalifikacje pedagogiczne i prowadzą zajęcia w klasach 1-3 szkół podstawowych. Nie ma możliwości szczepienia, gdy nauczyciel przebywa na zwolnieniu lub ma zaznaczoną w SIO długotrwałą nieobecność (powyżej 31 marca br.).

Nauczyciele i inne osoby w wieku 60 lat lub więcej, czyli urodzone przed 1962 rokiem będą mieli możliwość zaszczepienia się w innym czasie. O terminie i sposobie rejestracji będziemy na bieżąco informować Ministerstwo Edukacji i Nauki.