Samorządowcy przeciw likwidacji powiatów i odebraniu szpitali

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
W tym momencie jakakolwiek dyskusja o istnieniu bądź nie jakiegoś stopnia samorządu terytorialnego jest bezprzedmiotowa.

To słowa prezesa zarządu Związku Powiatów Polskich Andrzeja Płonki, który ustosunkował się w ten sposób do pomysłu likwidacji powiatów. Zdaniem samorządowca nie ma żadnych przesłanek, aby w tym zakresie czynione były jakiekolwiek działania. Przypomniał długą historię ustrojowej administracji wspólnot powiatowych kształtowaną od XIV wieku i moment odbudowania samorządów przez dekret marszałka Józefa Piłsudskiego, kiedy to państwowość odbudowały samorządy gminne i powiatowe.

Odnosząc się do krążących od zeszłego roku spekulacji o możliwości powrotu do 49 województw, prezes Płonka stwierdził również:

"Powiatów rozumianych jako wspólnoty powiatowe nie można zlikwidować. Można tylko i wyłącznie, tak jak Gierek, podjąć próbę pozbawienie ich podmiotowości, albo pozbawienie ich własnego samorządu terytorialnego. Ale widząc co wspólnoty powiatowe - samorządy powiatowe dokonały przez 22 lata nie widzę takiej możliwości."

ZPP oraz ZMP są również stanowczo przeciwko pomysłom pozbawiania miast i powiatów możliwości prowadzenia szpitali. W ostatni piątek 19 lutego odbyło się spotkanie na ten temat ze Sławomirem Gadomskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwa Zdrowia.

Przedstawiciele ogólnopolskich organizacji samorządowych przedstawili swoją propozycję reformy szpitali. Ich zdaniem rządowa propozycja zmian jest całkowicie bezzasadna i przyniesie jedynie kolejne szkody w systemie:

"Szpitale miejskie oraz powiatowe są własnością społeczności wspólnot i powinny pozostać w zakresie odpowiedzialności samorządu terytorialnego, a wszystkie trzy warianty reformy szpitalnictwa, zaproponowane przez resort zdrowia, przewidują wywłaszczenie oraz zabranie szpitali miastom i powiatom".

Mimo zapewnień ministra Sławomira Gadomskiego, że nie zdecydowano jeszcze który z tych wariantów zostanie wdrożony, przedstawiciele ZPP i ZMP zaproponowali inne rozwiązanie. Podstawowe jego założenie opiera się na tym, że nie pozbawia się miast i powiatów szpitali. Oprócz tego przewiduje się współpracę z samorządami, mającą na celu wdrożenie skutecznych mechanizmów restrukturyzacyjnych, poprawiających rentowność tych placówek i ich stabilność finansową.

Jeszcze w tym miesiącu ma się odbyć kolejne spotkanie w tej sprawie.