Miasta dostaną wsparcie za działania proekologiczne

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
Żeby znaleźć się w grupie 20 wyróżnionych, miasta muszą poddać się analizie.

Analiza w ramach projektu "Miasto z klimatem 2.0" dotyczyć będzie jakości powietrza, zieleni miejskiej, transportu zeroemisyjnego, transformacji energetycznej i retencji. Tak jak w przypadku zeszłorocznej edycji, Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce uruchomić działania, które przyczynią się do poprawy jakości życia mieszkańców za sprawą pro-klimatycznej transformacji.

Warunkiem przystąpienia do programu będzie wynik analizy działań podejmowanych przez miasta, której celem będzie zmierzenie efektów we wdrażaniu polityki ekologicznej i klimatycznej. Analiza będzie polegała na zebraniu i porównaniu ogólnodostępnych danych, a także na podstawie danych pozyskanych bezpośrednio od miast biorących udział w inicjatywie.

W kategorii "jakość powietrza" wszystkie wskaźniki zostaną przeanalizowane i porównane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska na podstawie danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za 2020 r. W pozostałych kategoriach część danych dostarczać będą miasta.

W kategorii "zieleń miejska" miasta wskażą w formularzu zgłoszeniowym kwotę przeznaczoną na zagospodarowanie i utrzymanie terenów zieleni w przeliczeniu na 1 mieszkańca. W kategorii "transport zeroemisyjny" miasta przekażą informację o procentowym udziale zeroemisyjnych pojazdów we flocie użytkowanej na obszarze miasta.

W kategorii "transformacja energetyczna" samorządy dostarczą informację o odsetku wszystkich budynków, które posiadają instalacje OZE podłączone do sieci oraz o mocy instalacji OZE wykorzystywanych na potrzeby grzewcze (nie związanych ze spalaniem, czyli np. kolektory słoneczne, pompy ciepła) zainstalowanych na potrzeby budynków miejskich (kW/m2).

Kategoria "retencja miejska" wymagać będzie od miast dostarczenia następujących danych:

- udział zlewni objętej systemem retencji oraz zagospodarowania wód opadowych w powierzchni zlewni wód opadowych w granicach miasta (%),
- pojemność urządzeń do retencji wód opadowych w przeliczeniu na 1 mieszkańca miasta (m3/mieszkańca),
- wskaźnik przyjaznego przyrodzie potencjału retencyjnego miasta (%).

Miasta wyróżnione w ww. analizie otrzymają tytuł Miasta z Klimatem w jednej lub kilku kategoriach. Wyróżnieniem będą mogły się pochwalić dzięki tablicom informacyjnym na budynkach użyteczności publicznej oraz systemowi identyfikacji wizualnej do wykorzystania w komunikacji (m.in. w internecie, w korespondencji). Miasta wyróżniające się zostaną także objęte doradztwem strategicznym koordynowanym przez Instytut Ochrony Środowiska i finansowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Warunkiem udziału w programie jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego i w terminie do 11 czerwca 2021 przesłanie go do Ministerstwa Klimatu i Środowiska na adres [email protected]. Formularz znajduje się pod tym linkiem:

https://www.gov.pl/attachment/ac2369bb-3c1c-4cbf-a6de-eccecb9b2e69