1 mld euro na szpitale powiatowe, 30 proc. środków z KPO dla samorządów

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
W tym tygodniu okazało się, że działacze Lewicy doszli do porozumienia z rządem ws. wspólnego przyjęcia Krajowego Planu Odbudowy.

Wcześniej przyjęcie pakietu było zagrożone ze względu na sprzeciw koalicjantów z Solidarnej Polski. Posłowie i europosłowie Lewicy zaproponowali poparcie Krajowego Planu Odbudowy, ale pod pewnymi warunkami. Część tych warunków dotyczyła jednostek samorządu terytorialnego.

Przyjęcie KPO jest w każdym kraju UE warunkiem otrzymania ogromnych środków z budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz tzw. Funduszu Odbudowy. Polsce ze wszystkich źródeł ma przypaść ok. 136,4 mld euro dotacji i ok. 34,2 mld euro pożyczek. Największą częścią Funduszu Odbudowy jest Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności Z tego źródła do Polski ma trafić ponad 23,9 mld euro dotacji i ponad 34,2 mld euro pożyczek.

Jednym z warunków Lewicy było przygotowanie szczegółowego planu wydatków, powołanie komitetu monitorującego wydawanie środków z KPO oraz zapewnienie, że plan wydatków zostanie przedstawiony Komisji Europejskiej. Rząd w ramach porozumienia zobowiązał się zbudować 75 tysięcy tanich mieszkań na wynajem oraz przeznaczyć 400 mln euro dla zagrożonych przez epidemię branż.

Lewicy bardzo zależało na zagwarantowaniu odpowiedniej puli środków dla jednostek samorządu terytorialnego - premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele klubu PiS i rządu zgodzili się również na te warunki: do samorządów ma trafić co najmniej 30 proc. wszystkich środków, a szpitale powiatowe mają otrzymać co najmniej 1 mld euro.