Najbardziej zrównoważone miasta w Polsce 2021

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
Zdaniem autorów rankingu ogólnie rzecz biorąc polskie miasta nie są zrównoważone, a ich stopień rozwoju w poszczególnych obszarach jest silnie zróżnicowany.

Na pierwszym miejscu w klasyfikacji ogólnej Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych firmy konsultingowej Arcadis znalazła się Warszawa. Zajęła 1. miejsce w obszarze społeczeństwa i gospodarki. Stolica wypadła jednak niekorzystnie w obszarze środowiska, zajmując dopiero 44. pozycję.

Przykład Warszawy pokazuje, że największe miasta Polski odgrywają bardzo ważną rolę w rozwoju gospodarczym i społecznym całego kraju, jego regionów czy też województw. Z drugiej strony ich sposób funkcjonowania może mieć negatywny wpływ na jakość środowiska naturalnego oraz na zdrowie i warunki życia ich mieszkańców. Podium rankingu uzupełniają Toruń i Wrocław, czyli duże, rozwinięte miasta, które są regionalnymi centrami ekonomicznymi.

Klasyfikacja ogólna.

1. WARSZAWA
2. TORUŃ
3. WROCŁAW
4. POZNAŃ
5. LUBLIN
6. BIELSKO-BIAŁA
7. ZIELONA GÓRA
8. RZESZÓW
9. JELENIA GÓRA
10. OLSZTYN

Raport „Ranking Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis” klasyfikuje dokładnie 50 polskich miast pod względem stopnia, w jakim ich rozwój jest spójny z ideą zrównoważonego rozwoju. Główne obszary ujęte w rankingu to: społeczeństwo, środowisko i gospodarka, które obejmują liczne dziedziny. Oto wyniki w poszczególnych kategoriach:

Społeczeństwo.

Na czele rankingu w obszarze społeczeństwa znajdują się miasta z rozwiniętym systemem opieki zdrowotnej i dobrym dostępem do edukacji, które są zamieszkane przez aktywnych społecznie mieszkańców. Na przeciwnym biegunie znajdują się miasta z przeszłością przemysłową, które z różnym efektem poradziły sobie ze skutkami wygaszania zakładów produkcyjnych i wydobywczych.

1. WARSZAWA
2. LUBLIN
3. WROCŁAW
4. KRAKÓW
5. OPOLE


Środowisko.

Miasta, które są świadome roli zieleni w swojej strukturze, sukcesywnie realizują działania związane z rewitalizacją terenów zdegradowanych i poprzemysłowych (Katowice, Zabrze, Rybnik) stosując nasadzenia drzew i krzewów, rabaty, kwietniki czy klomby (Warszawa, Toruń). Ciekawymi rozwiązaniami stosowanymi w ostatnim czasie są również woonerfy (podwórce miejskie), parki kieszonkowe i łąki kwietne (Łódź, Kraków, Gliwice, Wrocław).

1. BIELSKO-BIAŁA
2. JELENIA GÓRA
3. ZIELONA GÓRA
4. LUBLIN
5. BYDGOSZCZ

Gospodarka.

W pierwszej dziesiątce miast znajdują się stolice i wiodące ośrodki 9 województw (mazowieckie, dolnośląskie, wielkopolskie, pomorskie, małopolskie, kujawsko-pomorskie, śląskie, podkarpackie i zachodniopomorskie), co może świadczyć o ich dominującej roli w rozwoju gospodarczym regionu.

1. WARSZAWA
2. WROCŁAW
3. POZNAŃ
4. GDAŃSK
5. KRAKÓW.


W większości przypadków większe, rozwinięte miasta zajmują w rankingu wyższe pozycje niż mniejsze ośrodki. Nie jest to jednak regułą, czego przykładem jest Łódź (26. miejsce) oraz duże miasta w konurbacji śląskiej. Najczęściej liderzy rankingu ogólnego swoje wysokie pozycje zawdzięczają wysokim ocenom w obszarach społeczeństwa i gospodarki, podczas gdy zauważalne są ich wyraźnie niższe lokaty w obszarze środowiska.

Raport pokazuje, że niewiele miast w Polsce zachowuje równowagę między trzema obszarami: społeczeństwa, środowiska, gospodarki. Wyjątkami od reguły są:

• Toruń (społeczeństwo – 14. miejsce, środowisko – 8. miejsce, gospodarka – 6. miejsce),
• Olsztyn (społeczeństwo – 10. miejsce, środowisko – 13. miejsce, gospodarka – 15. miejsce).
• Gorzów Wielkopolski (społeczeństwo – 13. miejsce, środowisko – 15. miejsce, gospodarka – 14. miejsce),
• Jastrzębie-Zdrój (społeczeństwo – 28. miejsce, środowisko – 32. miejsce, gospodarka – 30. miejsce).