AED – skrót, który może uratować życie

Kolejne miasta dołączają do akcji zapoczątkowanej przez Goleniów, mającej na celu naniesienie lokalizacji defibrylatorów na mapy Google.

Do tej pory 20 defibrylatorów znajdujących się w Goleniowie i jego okolicach trafiło do map Google, część to urządzenia zainstalowane w Goleniowskim Parku Przemysłowym, gdzie na co dzień pracuje około 5 tys. ludzi. Akcja „AED – dzielimy się” jest wspólnym projektem gminy Goleniów oraz Fundacji Kultury Bezpieczeństwa.
– Szacuje się, że jedynie 7 proc. osób, które dotknęło nagłe zatrzymanie krążenia, można uratować. Wynika to z niedostatecznej dostępności defibrylatorów, bo z każdą minutą od zatrzymania krążenia szanse na skuteczną defibrylację maleją – mówi Robert Krupowicz, burmistrz Goleniowa. – Nasz cel to zwiększenie dostępności tych urządzeń, uświadamianie społeczeństwa na temat potrzeby resuscytacji i defibrylacji, jak również zmniejszenie obaw przed angażowaniem się w podejmowanie działań ratowniczych.

Pracownicy goleniowskiego magistratu zdobywają informacje o urządzeniach, które znajdują się nie tylko w instytucjach publicznych, ale i prywatnych firmach i za zgodą właścicieli przesyłają ich lokalizację do firmy Google. W ten sposób powstaje mapa defibrylatorów, czyli urządzeń przywracających prawidłową akcję serca w najbardziej powszechnej i znanej każdemu aplikacji – Google Maps. W sytuacji zatrzymania krążenia, świadek zdarzenia wpisuje do wyszukiwarki hasło „AED Goleniów” i pojawia się mapa wszystkich dostępnych w okolicy defibrylatorów.
Koordynator projektu raz w roku weryfikuje działanie każdego urządzenia, a stworzony dla programu prosty system zgłoszeń online pozwala na szybkie dołączanie kolejnych defibrylatorów. – Chcielibyśmy, aby inne miasta poszły naszym śladem i dołączyły do akcji, dlatego wspólnie z fundacją próbujemy zachęcać inne samorządy do współpracy. Przedsięwzięcie nie wymaga żadnych dodatkowych środków finansowych, a nasze doświadczenie może pomóc we wdrożeniu projektu w innych miastach. – mówi zastępca burmistrza Tomasz Banach, dodając, że dzięki programowi powszechnego dostępu do defibrylacji świadomość ludzi będzie coraz większa

Akcja cieszy się coraz większym powodzeniem. Kolejne goleniowskie firmy sygnalizują chęć zakupienia defibrylatorów i dołączenia do przedsięwzięcia. Od czerwca do końca września tego roku odnotowano ponad 130 tys. wejść w aplikację w mieście liczącym 34 tys. mieszkańców i z dnia na dzień ta liczba wzrasta.
Odbyła się już wideokonferencja z samorządem warszawskim, który jest zainteresowany szczegółami programu. Trwają też rozmowy z magistratami w Szczecinie i Bydgoszczy oraz z gminami pasa nadmorskiego. – Stwórzmy ogólnopolską mapę defibrylatorów – przekonuje Kinga Kurcz z Fundacji Kultury Bezpieczeństwa. – Łatwy wgląd do tych danych pozwoli szybko znaleźć w najbliższej okolicy sprzęt, który może uratować ludzkie życie. Masz dostęp do defibrylatora? Prosimy, podziel się tą wiedzą! – dodaje.

W Polsce każdego roku u około 40 tys. osób dochodzi do nagłego zatrzymania akcji serca. Według danych Europejskiej Rady Resuscytacji, wczesna defibrylacja i resuscytacja zwiększają szanse na przeżycie nawet o 75 proc.


Tekst ukazał się w 23. numerze „Wspólnoty”
Fot. UM Goleniów

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane