W samorządach

Na pomoc

Opaska bezpieczeństwa to sprawdzona propozycja dla seniora. W sytuacji kryzysowej jej posiadacz może wysłać prośbę o pomoc do służb ratowniczych. Urządzenie przypomni o porze wzięcia leków. Zaś opiekun osoby starszej może na bieżąco – przez telefon czy tablet – monitorować stan zdrowia podopiecznego i jego położenie.

W ramach programu „Korpus wsparcia seniorów” Łódź realizuje projekt „Teleopieka dla łódzkich seniorów”, którym objętych zostanie 500 mieszkańców w podeszłym wieku. Będą to osoby po udarach, zawałach, a także seniorzy narażeni na utratę przytomności, mający problemy z pamięcią wynikające z przebytych chorób lub zabiegów. Do programu mogą też przystąpić niepełnosprawni oraz osoby mieszkające samotnie. Opaska bezpieczeństwa pozwoli seniorowi kontrolować podstawowe parametry życiowe – temperaturę, tętno, saturację – i monitorować aktywność fizyczną. Urządzenie umożliwi też wykrycie upadku oraz błyskawiczne powiadomienie służb ratowniczych w sytuacji zagrożenia życia (przycisk SOS). Opaska wyposażona jest w kartę SIM, zatem umożliwia również na komunikację z centrum monitoringu i opiekunami. Program finansowany jest z budżetu państwa w ramach funduszu przeciwdziałania COVID-19.

Łódź nie jest jedyna. W Gnieźnie, także w ramach „Korpusu wsparcia seniorów”, dla mieszkańców w wieku 65+ przeznaczono 180 opasek, w Lublinie – 200, w Dzierżoniowie – 80. Opaski są wydawane także w Stargardzie. Tu, z inicjatywy miejscowego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej seniorzy otrzymają też koperty życia zawierające krótki opis chorób, listę zażywanych leków, uczulenia, a także dane chorego oraz kontakt do lekarza prowadzącego i najbliższych członków rodziny. To informacje niezbędne w trakcie udzielania pomocy medycznej. Kopertę można umieścić np. na lodówce dla łatwego znalezienia jej przez służby ratunkowe.


Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych
Zapewnienie oraz rozwój zróżnicowanych form wsparcia dla najstarszych mieszkańców jest jednym z priorytetów naszej polityki społecznej. Wdrażamy nowe technologie, sprzyjające zwiększaniu aktywności i samodzielności seniorów. Jednym ze sztandarowych projektów w tej dziedzinie jest ciesząca się dużym zainteresowaniem usługa teleopieki. Opaski służące do wzywania natychmiastowej pomocy dają seniorom poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie pozwalają na niezależność. Dodatkowe źródło finansowania umożliwi wyposażenie w te urządzenia więcej osób.

Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa
To jeden ze sprawdzonych sposobów na poprawę bezpieczeństwa i skuteczna forma opieki nad osobami starszymi, chorymi, po zabiegach medycznych, ale też osób z niepełnosprawnościami. Opaska bezpieczeństwa pozwala na stałe monitorowanie, a co za tym idzie, szybką reakcję medyczną. Wystarczy naciśnięcie jednego guzika. Urządzenia, które trafią do dzierżoniowskich seniorów, reagują też na upadek osoby noszącej opaskę i powiadamiają ratownika o potrzebie interwencji.

Michał Powałowski, zastępca prezydenta Gniezna
Zorganizowaliśmy 10 szkoleń, aby nauczyć seniorów korzystania z opasek. Każdy z nich poznał także swojego opiekuna – pracownika Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, który przez cały czas trwania projektu będzie z nim w kontakcie. Pracownicy monitorują regularnie działanie opasek i funkcjonowanie systemu opieki.


Fot. UM Łodzi

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane