W samorządach

Samorządowcy spotkali się z prezydentem Ukrainy w Kijowie

Europejscy marszałkowie, prezydenci miast oraz burmistrzowie spotykali się z prezydentem Zełenskim w Kijowie, aby przygotować wkład miast i regionów UE w odbudowę Ukrainy. Olgierd Geblewicz oraz Aleksandra Dulkiewicz byli wśród lokalnych i regionalnych liderów, którzy wzięli udział w międzynarodowym szczycie, którego celem jest wykorzystanie potencjału władz lokalnych i regionalnych, by wesprzeć odbudowę Ukrainy. W Kijowie spotkali się również z merem miasta Vitaliyem Klitschko.

Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Vasco Alves Cordeiro przedstawił w Kijowie inicjatywę europejskiego sojuszu miast i regionów na rzecz odbudowy Ukrainy, gromadzącego miasta, regiony i stowarzyszenia terytorialne z UE i Ukrainy zobowiązujące się wnieść polityczny i praktyczny wkład w wysiłki Ukrainy mające na celu zapewnienie usług publicznych, odbudowę budynków mieszkalnych i publicznych oraz wdrażanie polityki zrównoważonego rozwoju w ramach odbudowy Ukrainy. – To ważny moment dla przyszłości Ukrainy, umożliwiający konkretne rozmowy na temat tego, jak odbudowywać miasta i regiony zniszczone w czasie bezprawnej, przerażającej wojny prowadzonej przez Rosję. Europejski Komitet Regionów jest tu, by zapewnić władze Ukrainy i naród ukraiński o naszym trwałym i niesłabnącym poparciu dla wolności, integralności terytorialnej, suwerenności i europejskiej przyszłości Ukrainy. Międzynarodowy szczyt burmistrzów jest okazją, by dogłębniej przedyskutować odbudowę Ukrainy i sposób, w jaki nasze władze lokalne i regionalne mogą wesprzeć te wysiłki. – powiedział Cordeiro w Kijowie.

Na miejscu obecni byli również członkowie Konferencji Przewodniczących Europejskiego Komitetu Regionów i przewodnicząca grupy roboczej ds. Ukrainy. Wszyscy oni podkreślali, jak ważne jest, by ukraińskie władze lokalne i regionalne odgrywały główną rolę w wysiłkach na rzecz odbudowy.

Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, prezes zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewodniczący Grupy EPL w Europejskim Komitecie Regionów, powiedział: – Musimy maksymalnie wspierać miasta i regiony Ukrainy w odbudowie tego, co zostało bestialsko zniszczone. Od pierwszego dnia wojny Polska i region, który reprezentuję - Pomorze Zachodnie - jest zaangażowany w pomoc humanitarną dla Ukrainy. Schronienie znalazły u nas tysiące uchodźców. Wspólnie z nimi chcemy budować przyszłość Europy. Mamy nadzieję, że wkrótce nasi ukraińscy przyjaciele będą znów bezpieczni w swoim domu. Pomoc narodowi ukraińskiemu jest naszym moralnym obowiązkiem. Wciąż konieczne jest wsparcie militarne, ale najbliższe lata przyniosą wielkie wyzwania związane z odbudową zrujnowanego kraju. Z odbudową mieszkań, szkół, szpitali, infrastruktury. Bardzo ważna jest też pomoc w obszarze społecznym, gospodarczym czy ochrony dziedzictwa kulturowego. Samorządy jako sprawdzony przyjaciel są naturalnymi partnerami w tym procesie.

Z kolei Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska zauważyła, że „Średniowieczna Złota Brama jest jednym z symboli Kijowa. W gdańskiej stoczni brama jest symbolem pokojowej walki o demokrację, wolność i prawa człowieka. My, Gdańsk i inne miasta i regiony UE musimy pomóc otworzyć Bramę integracji z UE. Bramę nadziei i lepszej przyszłości. Musimy być silni i zjednoczeni, razem trzymać otwartą Bramę dla Ukrainy, jej miast, regionów oraz obywateli".

Koszty odbudowy Ukrainy szacuje się obecnie na 383 mld euro w oparciu o wspólną ocenę opublikowaną 23 marca przez rząd Ukrainy, Bank Światowy, Komisję Europejską i ONZ.

W międzynarodowym szczycie wspólnot i regionów – zorganizowanym przez Ukraiński Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych – uczestniczyli burmistrzowie i przewodniczący regionów z całego świata, członkowie ukraińskiego rządu oraz przedstawiciele ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego, przedsiębiorców i ośrodków analitycznych.

Ponadto na szczycie – zwołanym pod hasłem „Partnerstwo dla Zwycięstwa” – przyjęto deklarację określającą główne obszary, w których doświadczenie partnerów międzynarodowych może pomóc miejskim i regionalnym administracjom w Ukrainie – są to m.in. takie dziedziny jak: administracja publiczna, energia, gospodarka odpadami, infrastruktura biznesowa, gospodarka cyfrowa, technologia, kultura, sport i turystyka. Członkowie KR-u mówili o systemie zarządzania odbudową, synergii między zainteresowanymi podmiotami, planowaniu z myślą o zrównoważonym rozwoju, inwestycjach i rozwijaniu partnerstw publiczno-prywatnych oraz o kulturze jako środku wspierania powojennej odbudowy kapitału ludzkiego.

 

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane