Samorządy za dużo płacą na oświatę? Raport ZMP i apel do rządu

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
Związek Miast Polskich wraz z wieloma ogólnopolskimi organizacjami samorządowymi przygotował Raport o finansowaniu oświaty w Polsce w latach 2004-2018.

Raport przedstawiono 11 kwietnia w Warszawie, podczas II Samorządowej Debaty Oświatowej. Czytamy w nim między innymi, że od czasu wprowadzenia nowego systemu finansowania jednostek samorządu terytorialnego, nawarstwiają się problemy z finansowaniem edukacji. Dotyczy to również palącego dziś, w trakcie trwania strajku, problemu wynagradzania nauczycieli.

Jak czytamy w raporcie "w 2004 r. subwencja oświatowa wystarczała na pokrycie 98% wydatków na pensje nauczycieli, a w 2018 r. - już zaledwie na 85% wydatków płacowych. Gwałtowny wzrost luki finansowej nastąpił w latach 2017 i 2018 r., po wprowadzeniu reformy edukacji, która została niedoszacowana na kwoty liczone w miliardach. Źle zostały wyliczone też podwyżki dla nauczycieli oraz dwukrotnie wzrosły wydatki majątkowe związane z dostosowaniem szkół do reformy.

Luka finansowa oświaty w ciągu dwóch lat wzrosła do 23,45 mld zł. Wydatki na oświatę rosną we wszystkich rodzajach samorządów i stanowią coraz większą pozycję w samorządowych budżetach, w związku z czym JST coraz mniej środków wydają na inwestycje i to pomimo dobrej koniunktury gospodarczej, napływu środków unijnych i wzrostu PKB".

Więcej na temat samego raportu: http://www.zmp.poznan.pl/aktualnosci/raport-o-finansowaniu-oswiaty-w-polsce-w-latach-2004-2018

Na zakończenie spotkania uczestnicy II Samorządowej Debaty Oświatowej wystosowali oficjalny apel do rządu i wszystkich innych środowisk zainteresowanych tą materią o podjęcie rzetelnej debaty na temat stanu polskiego systemu edukacji.

W apelu określono, czego powinna dotyczyć debata. Wyróżniono następujące zagadnienia:

- standardy oświatowe, w tym dotyczące organizacji i sieci szkół oraz zatrudnienia nauczycieli;
- mechanizm ustalania wynagrodzeń nauczycieli i sposób ich finansowania;
- obiektywny, jasny i przejrzysty sposób obliczania kwoty części oświatowej subwencji ogólnej (a nie tylko jej podziału);
- jasne zdefiniowanie zobowiązań finansowych rządu i samorządów w zakresie realizacji zadań oświatowych.

Przedstawiciele samorządów chcieliby uczestniczyć w zapowiedzianym przez premiera Mateusza Morawieckiego okrągłym stole w sprawie polskiej oświaty, co również zaznaczyli w swoim apelu. Ponadto wnioskują w nim o zorganizowaniu "w niedługim czasie odrębnego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, poświęconego wyłącznie problematyce oświaty, z udziałem ekspertów oraz przedstawicieli zainteresowanych środowisk, zwłaszcza reprezentujących nauczycieli i rodziców".