Samorządy będą płacić potężne kary za smog?

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
W zaledwie dwa dni Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska.

Nowelizacja podoba się ekologom, bo wprowadza nowe zasady odpowiedzialności za smog. Mniej entuzjastycznie nastawieni są samorządowcy. Rzeczpospolita pisze dziś o "przykręcaniu śruby samorządom" i "drakońskich karach za smog". To odpowiedź Parlamentu na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który już w lutym 2018 roku zobowiązał Polskę do jak najszybciej poprawy jakości powietrza.

Od teraz niewywiązywanie się z założeń programu ochrony powietrza będzie wiązało się z wysokimi karami finansowym, wynoszącymi nawet pół miliona złotych. Tak wyglądać będzie mobilizowanie samorządowców do pozyskiwania środków na wieloletnie programy wymiany pieców. Eliminowanie z gmin kotłów na paliwo stałe to priorytet w walce z zanieczyszczeniem powietrza - konkretne wytyczne w tej sprawie znajdują się w programach ochrony powietrza od lat, ale jak dotąd samorządy ociągały się z ich wdrażaniem.

Teraz zarządy województwa będą nie tylko przygotowywać programy, ale też sprawdzać, jak gminy wywiązują się z ich realizowania. Raz w roku wnioski z takiej kontroli przekazywać będą ministrowi środowiska, a ten decydować będzie o ewentualnych karach dla gminy.

Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska w ekspresowym tempie przeszła przez Sejm, teraz zajmie się nią Senat.