Niedobory wody występują w 14 województwach

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy przedstawił najnowszy komunikat z oceną stanu zagrożenia suszą w Polsce.

Ośrodek opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich 2477 gmin w naszym kraju oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą. W ostatnim, szóstym okresie raportowania (od 11 maja do 10 lipca 2019 roku), stwierdzono wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego w stosunku do poziomu z poprzedniego okresu spadła o 8 mm i wyniosła -94 mm.

Jak się okazuje susza rolnicza występuje w tej chwili na terenie 14 województw:

- Lubuskiego,
- Wielkopolskiego,
- Łódzkiego
- Opolskiego,
- Podlaskiego,
- Mazowieckiego,
- Zachodniopomorskiego,
- Dolnośląskiego,
- Lubelskiego,
- Pomorskiego,
- Kujawsko-pomorskiego,
- Śląskiego,
- Świętokrzyskiego,
- Podkarpackiego.

Podobnie jak w poprzednim badaniu największy deficyt wody odnotowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Najniższe poziomy Klimatycznego Bilansu Wodnego w okresie od 11 maja do 10 lipca:

- Pojezierze Lubuskie: od -240 do -259 mm,
- większość województwa lubuskiego oraz zachodnia część województwa wielkopolskiego: ponad - 200 mm,
- zachodnia część Pojezierza Wielkopolskiego, Nizina Wielkopolska, Śląska, Podlaska, południowa część Niziny Mazowieckiej i Polesie Lubelskie: od -160 do - 200 mm.

Najmniejsze niedobory wody notowano na południu Polski i na Pojezierzu Mazurskim (powyżej -110 mm). Suszę rolniczą odnotowano we wszystkich badanych uprawach: zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepaku i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka i chmielu.