Samorządy nie muszą martwić się o środki na podwyżki dla nauczycieli?

4 lipca Prezydent RP Andrzej Duda podpisał uchwaloną w czerwcu przez Sejm nowelizację ustawy o Karcie Nauczyciela, z zapisu której wynikają konkretne podwyżki dla nauczycieli.

Wiele samorządów ma co do tej nowelizacji wątpliwości, obawiając się o stabilność finansową swoich jednostek, jeśli spadnie na nich obowiązek wypłacenia uchwalonych podwyżek. Ustawa nie precyzuje bowiem, w jakim stopniu samorządy partycypować mają w regulowaniu zobowiązań wobec nauczycieli i w jakim stopniu zwiększona będzie subwencja oświatowa z budżetu.

Minister Edukacji Dariusz Piontkowski wspominał w czerwcu o "dodatkowych środkach" i "odpowiednich przesunięciach w budżecie", ale brakowało konkretów. W zeszłym tygodniu zapewniał w imieniu ministra finansów, że "zdecydowana większość środków przeznaczonych na podwyżkę dla nauczycieli będzie pochodziła z dodatkowych środków z budżetu, które zostaną przesunięte na zwiększenie subwencji". Potwierdzenie tej informacji ma się znaleźć w projektach rozporządzeń dotyczących wdrożenia podwyżki.

Na wtorkowej konferencji prasowej 23 lipca minister Piontkowski na pytanie o zwiększenie subwencji oświatowej na podwyżki dla nauczycieli odpowiedział: "Tak jak obiecałem, będą dodatkowe pieniądze do subwencji oświatowej z innych działów budżetu. Jesteśmy na bieżąco w kontakcie z ministrem finansów. W najbliższych dniach poznają państwo odpowiedź".