Drony do walki ze smogiem, dokument dla samorządowców

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD) to projekt, w który zaangażowane są Urząd Lotnictwa Cywilnego, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, we współpracy z Instytutem Lotnictwa, Polskim Funduszem Rozwoju, Grupą JSW, a także firmami DroneRadar i Hawk-E.

Od roku pracowano nad specjalnym dokumentem, w którym miały się znaleźć między innymi wytyczne dla samorządów. Dotąd JST nie posiadały wiedzy o tym, jak w walce ze smogiem zastosować drony, zwane tu BSP, czyli Bezzałogowymi Statkami Powietrznymi. Nie wiedziały, jak taką usługę zamówić, nie znały bowiem specyfikacji warunków zamówienia dla usługi pomiaru zanieczyszczenia powietrza.

Teraz ta nowa technologia nie będzie już miała dla samorządowców tajemnic. Na stronie CEDD można przeczytać, że:

"Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej. Smog każdego roku zabija 45 tys. mieszkańców naszego kraju. Jedną z głównych przyczyn powstawania smogu są domowe piece grzewcze, które nie spełniają żadnych norm emisji, a także paliwa niskiej jakości, które są w nich spalane. Skutecznym narzędziem w walce z tym problemem są bezzałogowe statki powietrzne, które mogą być wykorzystywane do wykrywania źródeł spalania i sprawdzania ich składu.

Ale do tej pory miasta nie miały wiedzy jak taką usługę zamówić, gdyż technologia jest świeża i może wydawać się skomplikowana. Odpowiedzią na ten problem ma być opracowany w ramach DroneLAB Środowisko dokument, który zawiera rekomendacje dotyczące stosowania BSP w walce ze smogiem, a także wskazówki do specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) dla usługi pomiaru smogu".

Z CEDD współpracowało dotąd wielu ekspertów z dziedziny ochrony środowiska, przedstawicieli branży dronowej, naukowców i samorządowców. W kilku miastach Polski zorganizowano pilotażowe loty dronami, w których uczestniczyli przedstawiciele straży miejskich.

Efektem tych wszystkich działań jest m.in. wspomniany dokument, który powstał w oparciu o wszystkie zebrane uwagi i doświadczenia i jak twierdzą jego twórcy jest jedyną taką publikacją w kraju. "Dzięki niemu CEDD stał się platformą, dzięki której samorządy mogą uzyskać potrzebną wiedzę i wsparcie w temacie usług dronowych. Wykorzystanie dokumentu przez gminy i miasta, przełoży się na jeszcze skuteczniejsza walkę ze smogiem w skali kraju".

Link do dokumentu:


http://cedd.pl/wp-content/uploads/2019/10/DroneLAB-Wytyczne-usługi-monitorowania-powietrza-z-wykorzystaniem-BSP.pdf