Polskie miasto najbardziej przyjazne niepełnosprawnym w Europie!

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
3 grudnia obchodzimy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, na tę okoliczność warto przyjrzeć się liście miast, które myślą o nich najbardziej intensywnie.

Zwłaszcza, że w najnowszej edycji konkursu Komisji Europejskiej Access City 2020 triumfatorem jest miasto z Polski, a mianowicie Warszawa! Jak się okazuje do konkursu zgłoszono 47 kandydatur. Jak podaje serwis ec.europa.eu europejska komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników Marianne Thyssen powiedziała:

"Dzięki nagrodzie Access City zwycięskie miasta mogą zainspirować inne miasta w Unii i poza nią, które borykają się z podobnymi wyzwaniami. Warszawa, laureat 10. edycji, jest wzorem dla innych, dowodząc, że nawet w bardzo krótkim czasie można wiele zrobić i że zaangażowanie może być kluczem do sukcesu".

Miasta najbardziej przyjazne osobom z niepełnosprawnościami w Europie:

1. Warszawa (Polska)

2. Castelló de la Plana (Hiszpania)

3. Skellefteå (Szwecja)

Wyróżnienia otrzymały następujące europejskie miasta:

- Chania (Kreta, Grecja) - za wykorzystanie technologii do stworzenia dostępnych miejsc parkingowych,

- Tartu (Estonia) - za oddolne podejście do kwestii dostępności,

- Evreux (Francja) - za pracę w zakresie ukrytej niepełnosprawności.

Zastępca prezydenta Warszawy Paweł Rabiej na konferencji prasowej powiedział:

"Jesteśmy pierwszym miastem z Europy Środkowo-wschodniej, które w ciągu dziesięciu lat istnienia tej nagrody otrzymało pierwsze miejsce. Nagroda jest efektem współpracy pracowników samorządowych z organizacjami pozarządowymi i ekspertami zajmującymi się pomocą osobom z niepełnosprawnościami. Nagroda była dla nas wielkim zaskoczeniem, ale jest też wielkim zobowiązaniem. Warszawa będzie dążyła do tego, by barier dla osób z niepełnosprawnościami było w stolicy jeszcze mniej".

Dodał, że osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami stanowią w Warszawie aż 12 procent. "Bardzo często są to niepełnosprawności wynikające z wieku oraz niepełnosprawności ruchowe. Musimy brać to pod uwagę, projektując nasze miasto. To są rzeczy, z których zdajemy sobie sprawę, dlatego że w praktyce oznacza to, że ponad 180 tys. mieszkańców Warszawy wymaga szczególnej opieki".

Wiceprezydent stolicy podkreślił, że "Największe zmiany dotyczą przede wszystkim tego, że już w tej chwili, planując inwestycje miejskie i komunikacyjne, wszyscy pamiętają o tym, żeby uwzględniać potrzeby osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, przede wszystkim niepełnosprawnościami ruchowymi".