28 gmin z 4 powiatów utworzy Metropolię Łódzką, dopiero drugą w Polsce

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
Senat RP przyjął projekt ustawy o Łódzkim Związku Metropolitalnym.

55 senatorów głosowało za, 33 wstrzymało się od głosu. Następnie w sali kominkowej pałacu Izraela Poznańskiego, gdzie mieści się Muzeum Miasta Łodzi, przedstawiciele 28 gmin i miast podpisali deklarację wsparcia dla Metropolii Łódzkiej. Cztery powiaty wchodzące w jej skład to powiaty: zgierski, łódzki wschodni, brzeziński i pabianicki. Wśród sygnatariuszy deklaracji byli senator Krzysztof Kwiatkowski i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Jak powiedziała na konferencji prasowej ta ostatnia:

"Gminy i miasta z powstałego kilka lat temu Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego ściśle ze sobą współpracują. Czas jednak uzupełnić naszą współpracę o nowy, efektywny instrument współdziałania, jakim ma być łódzki związek metropolitalny. Do tej pory nasze wspólne działania opieraliśmy głównie o środki unijne. Niekorzystna sytuacja finansowa polskich samorządów zmusza nas do skorzystania z innych rozwiązań, w tym opartym na systemowym udziale w dochodach z podatku PIT. Dlatego mam nadzieję, że bez względu na opinię obecnego rządu na temat utworzenia Metropolii Łódzkiej, parlamentarzyści dostrzegą w tej ustawie rzeczywiste szanse rozwoju, które my dostrzegamy".

Finansowanie metropolii ma się odbywać dzięki składkom z gmin wchodzącym w jej skład, dodatkowo do budżetu metropolii wpływać będzie 5 proc. z podatku PIT pochodzącego od mieszkańców gmin tworzących metropolię. Pomysłodawca ustawy, senator Krzysztof Kwiatkowski mówił w Radiu Łódź, że metropolia pozwoli wspólnie planować inwestycje, lepiej wykorzystywać fundusze unijne i organizować inwestycje, transport i komunikację oraz zachęcać do edukacji.

Dzięki powstaniu Łódzkiego Związku Metropolitalnego będzie można korzystać ze środków unijnych przeznaczonych na wydatkowanie w metropoliach. Dotąd z takich środków mogła korzystać tylko Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska, bo była jedyną w Polsce. Wnioski Poznania, Wrocławia i Trójmiasta w tej sprawie były odrzucane.

Krzysztof Kwiatkowski na konferencji prasowej zaznaczył:

"Łódzki Związek Metropolitalny to dodatkowe narzędzia prawne, dodatkowe narzędzia finansowe na połączenia komunikacyjne, na wsparcie służby zdrowia, na inicjatywę Funduszu Sprawiedliwości, tak jak to działa w śląskiej metropolii. W Funduszu istnieje zapis, że każda z gmin wchodzących w skład metropolii musi z jej budżetu corocznie dostać więcej środków niż sama wpłaca w postaci składek. Metropolia to partnerstwo. Każdy z 28 partnerów, którzy dziś reprezentują miasta i gminy ma na zgromadzeniu taki sam głos. Wszyscy są tak samo ważni".