Francuska gmina zrywa współpracę z Tuchowem w związku z uchwałą o LGBT

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
"Bardzo mi przykro, że 25 lat współpracy kończy się w takich okolicznościach. Nie spodziewałam, że coś takiego nas tutaj dotknie. Tym bardziej, że uchwała rady nie jest stanowiskiem mieszkańców całej gminy" - to słowa burmistrz Tuchowa (województwo małopolskie) Magdaleny Marszałek.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową dodała również, że "Jesteśmy otwarci na Europę i na świat, ja bardzo cenię sobie kontakty międzynarodowe". Według pani burmistrz i przewodniczącego rady miejskiej Stanisława Obrzuta oficjalne, pisemne stanowisko w tej sprawie wciąż do Tuchowa nie dotarło, pojawiło się jednak w mediach społecznościowych oraz przekazane zostało telefonicznie.

Co do samej rezolucji w sprawie "strefy wolnej od LGBT" oboje mają odmienne zdanie - pani Marszałek uważa, że taka uchwała nie była potrzebna i że "spodziewała się jej konsekwencji", a pan Obrzut twierdzi, że wycofanie się ze współpracy francuskiej gminy Saint-Jean-de-Braye nie wpłynie na podtrzymanie przez radnych rezolucji, gdyż ich celem jest "wsparcie polskiej rodziny i powstrzymanie ideologii LGBT".

Do sprawy postanowił włączyć się... burmistrz Włodawy (województwo lubelskie) Wiesław Muszyński. Napisał list do Francuzów z propozycją współpracy, chcąc zająć miejsce Tuchowa. Można w nim przeczytać m.in., że "Polska w zdecydowanej większości to kraj ludzi otwartych, szanujących różnorodność i wielokulturowość w każdym aspekcie. Ubolewam nad zaistniałą sytuacją. Jednocześnie rozumiem Państwa decyzję".

Burmistrz podkreślił, że "Mieszkańcy Włodawy są otwarci na różnorodność i wielokulturowość. Od ponad dwudziestu lat w miasteczku odbywa się Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem, podczas którego prezentują się zespoły folklorystyczne z najdalszych zakątków świata. Co roku w lipcu Włodawa na kilka dni zmienia się w światową stolicę folkloru. Francja Peru, USA, Chiny, Izrael, Azerbejdżan, Kostaryka czy Kenia to tylko nieliczne kraje, których artyści prezentowali się włodawskiej publiczności" oraz dodał, że "nie wszystkie miasta w Polsce są homofobiczne".

Reakcja francuskiej gminy na uchwałę Tuchowa w sprawie "strefy wolnej od LGBT" może nie być ostatnią. Polski portal OKO.press postanowił bowiem poinformować o wprowadzeniu podobnych stref wszystkie zaprzyjaźnione europejskie miasta. W 52 wysłanych wczoraj, czyli 19 lutego 2020 listach dziennikarze serwisu "wzywają europejskich partnerów polskich samorządów do jednoznacznej reakcji – zerwania współpracy lub jej zawieszenia do czasu wycofania uchwały”.