PILNE! Jest projekt zmiany specustawy wprowadzający sesje zdalne w polskich samorządach!
Niedzielna zapowiedź Twitterowa viceszefa MSWiA Pawła Szefernakera o możliwości zdalnego trybu obradowania jednostek samorządu terytorialnego, spowodowała ogromne zainteresowanie tym tematem niemal we wszystkich samorządach.
Taki sposób procedowania powinien poważnie ograniczyć potencjalne skutki epidemii koronawirusa wynikające chociażby z przebywania w większych grupach.
Choć zdalne sesje odbywały się już w niektórych gminach, większość czeka na regulacje prawne jednoznacznie akceptujące ten rodzaj procedowania.
Posiedzenie Sejmu na którym ma być podejmowana ustawa antykryzysowa odbędzie się w piątek 27 marca br. Na posiedzeniu ma być także zaktualizowana tzw. „specustawa”. Będzie to posiedzenie historyczne, a to z racji, że część posłów uczestniczyć w nim będzie poza salą plenarną i w trybie zdalnym dyskutować i głosować.
Rządowy projekt ustawy (a konkretnie druk nr 299) „o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw”, w rozszerzonym Art.15 będzie stanowił:
Art. 15zzy. 1. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego oraz działające kolegialnie organy: wykonawcze w jednostkach samorządu terytorialnego, w związkach jednostek samorządu terytorialnego, w związku metropolitalnym, w regionalnych izbach obrachunkowych oraz samorządowych kolegiach odwoławczych mogą zwoływać i odbywać obrady, sesje, posiedzenia, zgromadzenia lub inne formy działania właściwe dla tych organów, a także podejmować rozstrzygnięcia, w tym uchwały, z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość lub korespondencyjnie (zdalny tryb obradowania).
2. Obradowanie w zdalnym trybie zarządza osoba uprawniona do przewodniczenia danemu organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego oraz innemu organowi działającemu kolegialnie.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do kolegialnych organów wewnętrznych, takich jak komisje oraz zespoły, działających w organach stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz organach działających kolegialnie.
Dodatkowo pojawia się zapis precyzujący formę posiedzeń zdalnych:
Art. 15zzzj. 1. W szczególnie uzasadnionych przypadkach kolegialne organy administracji publicznej mogą zdecydować o odbyciu swoich posiedzeń przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, co obejmuje w szczególności:
1) transmisję posiedzenia w czasie rzeczywistym pomiędzy uczestnikami posiedzenia danego organu,
2) wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy posiedzenia danego organu mogą wypowiadać się w toku jego posiedzenia; – z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa.
Jak należy się spodziewać, jutrzejsze głosowanie w Sejmie rozwieje wszelkie wątpliwości i zaakceptuje tę formę procedowania w organach stanowiących i wykonawczych polskich samorządów.