Tarcza samorządowa w Senacie, na co mogą liczyć samorządy?

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
Podczas aktualnego posiedzenia Senatu w porządku obrad pojawił się m.in. projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla samorządu terytorialnego związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz rozprzestrzenianiem się choroby wywołanej tym wirusem.

Kilka dni temu podczas Komisji Budżetu i Finansów Publicznych senatorowie zgłosili trzy inicjatywy legislacyjne do rozpatrzenia w ramach tzw. szybkiej ścieżki legislacyjnej, wykraczających poza materię rozpatrywanej ustawy.

Projekt tzw. "tarczy samorządowej" zaproponował senator Zygmunt Frankiewicz. Wśród instrumentów wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego w jego projekcie wspomniano rekompensatę niektórych ubytków w dochodach własnych, spowodowanych restrykcjami stanu epidemii (subwencja rekompensująca), korekty przepisów dot. sposobu wyliczania subwencji, VAT-u od opłat za użytkowanie nieruchomości, możliwości zawieszenia w całości albo w części realizację budżetu obywatelskiego, a także przygotowania do budżetu obywatelskiego na rok 2021, jeżeli byłoby to konieczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Niektóre z powyższych propozycji, dotyczące rekompensat czy budżetu obywatelskiego zostały uwzględnione w najnowszej nowelizacji, nad którą właśnie pracują senatorowie. Nowy projekt zakłada m.in. uzupełnienie subwencji ogólnej jednostek samorządu terytorialnego o część rekompensującą, obejmującą dochody własne tych jednostek utracone w wyniku stosowania przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, a także innych ograniczeń, w tym nakazów wprowadzonych na podstawie przepisów w celu zapobiegania, przeciwdziałania lub zwalczania COVID-19, w szczególności dotyczących organizacji lokalnego transportu publicznego i odbioru odpadów od osób objętych izolacją lub kwarantanną.

Projekt przewiduje ponadto możliwość zawieszenia w całości lub części realizacji budżetu obywatelskiego oraz rezygnację z jego przygotowania na 2021 r., a także niedokonywanie wpłaty przez jednostkę samorządu terytorialnego do budżetu państwa na uzupełnienie mechanizmu wyrównawczego.