30 lat samorządu terytorialnego: zaufanie Polaków do JST wciąż rośnie

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
Pierwsze całkowicie wolne wybory w Polsce po II Wojnie Światowej to były wybory samorządowe - odbyły się dokładnie 30 lat temu, 27 maja 1990 roku.

W związku z tym wydarzeniem 27 maja co roku obchodzony jest jako Dzień Samorządu Terytorialnego. W całej Polsce z tej okazji organizowane są wydarzenia podkreślające dorobek 3 dekad polskiej samorządności, która w roku 1952 została zlikwidowana przez komunistyczne władze Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Przypomnijmy, przełomowa Ustawa o Samorządzie Terytorialnym, powołująca go na powrót do życia przyjęta została ponad 2 miesiące wcześniej - 8 marca 1990.

Jak mówił w rocznicę tego wydarzenia senator Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich:

"Ostatnie 30 lat – nie mamy co do tego wątpliwości – zostanie ocenione jako jeden z najlepszych okresów w historii Rzeczypospolitej. To, że tak dużo, że tak dobrze możemy mówić o tych latach w dużej mierze jest zasługą tego aktu sprzed 30 lat. To samorząd terytorialny nie do poznania zmienił wsie, miasteczka, miasta, a później powiaty i województwa. Mamy powody do dumy. Samorząd został dobrze przygotowany, ma dobre fundamenty – własność, dochody i ochronę prawną – to sobie bardzo cenimy".

Samorząd terytorialny "to jeden z najważniejszych filarów, na którym oparliśmy nasze państwo, naszą wolność, nasze lokalne życie. Budują, walczą, rozwiązują problemy, nawet wbrew władzy centralnej. Są po stronie obywateli. Chwała i wdzięczność ludziom je tworzącym", napisał dziś na Twitterze Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Najwyraźniej z pozytywną oceną działalności samorządów zgadzają się też zdecydowana większość Polaków - według regularnie przeprowadzanych przez CBOS badań działalności prezydenta, obu izb parlamentu i władz samorządowych zaufanie do samorządów i ocena ich działalności nie spadają.

W październiku 2014 zaufanie Polaków do samorządu wynosiło 61%, a do Parlamentu 25%. Po 5 latach zaufanie do samorządu wzrosło do 66%. Ocena działalności JST prezentuje się jeszcze lepiej, w ostatnim z badań z roku 2020 znalazło się 73% pozytywnych opinii, podczas gdy w 2014 ta wartość wynosiła 62%. Działania prezydenta wg CBOS pozytywnie ocenia 60% respondentów, a Sejm i Senat odpowiednio 34 i 35%.