Prokurator nie będzie mógł zawieszać wójtów, burmistrzów i prezydentów?

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
Senacka komisja samorządu przygotowała propozycję zmianę przepisów w tym względzie.

Projekt noweli kodeksu postępowania karnego zmierza do „podwyższenia, w ramach postępowania karnego, standardów ochrony mandatu wyłonionych w drodze wyborów powszechnych, a pełniących funkcje organów samorządu lokalnego – wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (albo odpowiednio ich zastępcy), w przypadku zastosowania wobec tych osób, w postępowaniu przygotowawczym, środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych, na podstawie art. 276 Kpk.”

Projekt został skierowany do rozpatrzenia 25 lutego, pod koniec kwietnia poparł go Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który stwierdził wtedy, że stosując zawieszenie w czynnościach na etapie postępowania przygotowawczego można z powodów politycznych ingerować w to, kto będzie sprawował stanowisko wójta, burmistrza czy prezydenta miasta oraz że "do rzetelnej oceny potrzeby zastosowania tego środka niezbędny jest organ niezależny, a obecnie jest nim jedynie sąd".

Nowy projekt, według którego tylko sąd będzie miał prawo podjąć decyzję o zastosowaniu środka zapobiegawczego polegającego na zawieszeniu w czynnościach służbowych podejrzanego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta lub ich zastępców (jeśli wykonują kompetencje wójta, burmistrza lub prezydenta) został poparty przez trzy senackie komisje, teraz zajmie się nim Senat. Zakłada on również, że sąd musiałby zająć się odpowiednim wnioskiem prokuratora w ciągu trzech dni, a sąd wyższej instancji miałby tylko siedem dni na rozpoznanie ewentualnego zażalenia w tej sprawie.

Wniosek poparło siedemnastu senatorów, dziewięciu wstrzymało się od głosu, jedna osoba była przeciw. Do tej pory zajmowały się nim trzy połączone senackie komisje: praw człowieka, praworządności i petycji, samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz ustawodawcza.