Co z bezpieczeństwem podczas wyborów? Jest rozporządzenie

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
Ministerstwo Zdrowia przekazało swoje zalecenia dla członków obwodowych komisji wyborczych.

Już za 12 dni, w niedzielę 28 czerwca odbędą się wybory prezydenckie. Swój głos będzie można oddać w sposób korespondencyjny, a w tradycyjnych lokalach wyborczych członkowie komisji czekać będą w godzinach od 7 do 21.
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zapowiedział, że jego resort uruchomi portal, dzięki któremu "każdy samorząd będzie mógł wystąpić o bezpłatną dostawę rękawiczek, maseczek i płynów do dezynfekcji. Środki ochrony będą przygotowane do odbioru w urzędach wojewódzkich tak, aby zabezpieczyć zarówno członków komisji, jak i wyborców".

Ministerstwo przygotowało rozporządzenie ws. sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym, z którego wynika, że członkowie obwodowej komisji wyborczej wyposażeni będa w:
- jednorazowe rękawice ochronne, w liczbie zapewniającej ich zmianę według potrzeb,
- płyn do dezynfekcji rąk, w ilości zapewniającej możliwość dezynfekcji rąk każdorazowo przed założeniem i po zdjęciu rękawiczek, przy konieczności użycia co najmniej 3 ml tego płynu na jednorazową dezynfekcję,
- maseczki medyczne, w liczbie zapewniającej ich zmianę, zgodnie z czasem używania tej maseczki określonym lub zalecanym przez producenta,
- przyłbice (dla członków komisji, którzy nie obsługują bezpośrednio wyborców).

W trakcie trwania wyborów w lokalu wyborczym przebywać będzie mogła w tym samym czasie nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 jego ogólnodostępnej powierzchni, z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych.

Członkowie obwodowych komisji wyborczych będą zobowiązani do wietrzenia lokalu przed przystąpieniem obwodowej komisji wyborczej do pracy, także w trakcie głosowania co najmniej raz na godzinę przez co najmniej 10 minut (proces wymiany powietrza nie będzie przerywał procesu głosowania oraz pracy obwodowej komisji wyborczej).

Stanowiska pracy poszczególnych członków komisji muszą być zorganizowane w taki sposób, żeby pozwalały na zachowanie między nimi co najmniej 1,5 m odstępu, a stoły mają być niepokryte suknem, ani żadnym innym wchłanialnym materiałem.

Zalecana jest także stała praca instalacji wentylacyjnej mechanicznej wywiewnej lub grawitacyjnej, jeżeli budynek jest w nie wyposażony, a przy wejściu, w widocznym miejscu, umieszczony ma być przeznaczony dla wyborców płyn do dezynfekcji rąk. Powierzchnie takie jak: klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia higienicznosanitarne, w tym armatura, uchwyty, włączniki światła i inne przedmioty oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym, mają być przemywane płynem do dezynfekcji przed przystąpieniem obwodowej komisji wyborczej do pracy, a następnie nie częściej niż co godzinę, ale co najmniej 6 razy w czasie trwania głosowania, przy czym nie przerywa to głosowania oraz pracy obwodowej komisji wyborczej.