Warszawski urzędnik zatrzymany tuż po przyjęciu kilkutysięcznej łapówki

Wpis dodał: Michał Janiak | Zgłoś błąd lub naruszenie
Zatrzymanie nastąpiło w wyniku zaplanowanych i skoordynowanych czynności służbowych funkcjonariuszy warszawskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Chodzi o pracownika warszawskiego Urzędu Skarbowego, który miał obiecać załatwienie wstrzymania czynności egzekucyjnych wobec osoby z należnościami skarbowymi w wysokości kilkuset tysięcy złotych. Urzędnik za swoją pomoc zażądał kilku tysięcy złotych, pieniądze przekazano w jednej z warszawskich kawiarni. Chwilę później został zatrzymany przez agentów CBA.

Na stronie biura możemy przeczytać, że zgromadzone przez CBA materiały dowodowe zostały przekazane do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, a po doprowadzeniu do prokuratury z zatrzymanym zostaną wykonane dalsze czynności procesowe. Osoba wręczająca łapówkę prawdopodobnie dobrowolnie zawiadomiła organy ścigania informując o uwikłaniu w korupcję, co może sugerować komunikat CBA zamieszczony w tekście o zatrzymaniu urzędnika stołecznej skarbówki:

"CBA przypomina, że osoby które dały się uwikłać w proceder i wręczyły korzyść majątkową mają możliwość skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikającej z art. 229 par. 6 Kodeksu Karnego.

Zgodnie z Kodeksem Karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów ścigania. Sprawca musi przy tym powiadomić o tym fakcie zanim organ ten o nim się dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa".