Dobre wiadomości dla instytucji opiekujących się niepełnosprawnymi

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
Dwa nowe komunikaty przedstawiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Pierwszy komunikat dotyczy wsparcia samorządów i organizacji pozarządowych, które zajmują się warsztatami terapii zajęciowej. Właśnie dziś, we wtorek 11 sierpnia rusza nabór wniosków o powierzenie grantów w ramach projektu pn. „Bezpieczne WTZ i rehabilitacja społeczno-zawodowa osób z niepełnosprawnościami”, Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnych Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Środki przeznaczone dla warsztatów terapii zajęciowych mają uwzględniać również trudną sytuację opiekunów w związku z niebezpieczeństwami związanymi z epidemią koronawirusa - projekt ma przyczynić się do zapewnienia ochrony zdrowia i życia uczestników zajęć prowadzonych przez WTZ oraz w ramach zadań zlecanych przez PFRON, jak i pracowników zaangażowanych w bezpośrednią pracę z osobami z niepełnosprawnościami, w sytuacji zagrożenia COVID-19.

Uzyskane w ramach grantu środki można przeznaczyć na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników zaangażowanych w bezpośrednią pracę z osobami z niepełnosprawnościami oraz środków dezynfekcyjnych i wyposażenia potrzebnego do ich stosowania, zgodnie z faktycznymi potrzebami. Wysokość grantu będzie uzależniona od deklarowanego okresu wsparcia oraz liczby pracowników, przy stawce dziennej w wysokości 12 zł na pracownika.

Wnioski można składać do końca sierpnia. Również do 31 sierpnia przedłużono termin zgłaszania ofert konkursowych w ramach programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” w edycji 2020-2021. Pierwotny termin upływał 7 sierpnia.

Ministerstwo przypomina, że celem programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” jest wprowadzenie i rozpowszechnienie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych:

"Dzięki pomocy asystenta osoby niepełnosprawne mogą podejmować aktywność społeczną. Asystent pomoże osobie niepełnosprawnej w wykonywaniu codziennych czynności tj. pójście do sklepu, kina, na koncert, do urzędu, rodziny i znajomych. Adresatami programu są osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne do wyżej wymienionych".
Wsparcie w ramach programu wynosi do 100 proc. kosztów realizacji usług asystenta. Program finansowany jest z Funduszu Solidarnościowego, w tym i przyszłym roku na jego realizację przeznaczono 80 mln zł. Nowa data rozstrzygnięcia konkursu to 30 września.