Ustawa antysuszowa - co zawiera przełomowy projekt?

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
Projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy wprowadza wiele przepisów dotyczących samorządów, w szczególności samorządów z obszarami wiejskimi.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej właśnie przekazało do konsultacji projekt ustawy, który jest wynikiem prac zespołu międzyresortowego kompleksowo zajmującego się problemem suszy w Polsce oraz wynikiem konsultacji we wszystkich województwach w ramach Programu Stop suszy, w ramach których wpłynęło około 400 uwag.

Na pierwszym planie są inwestycje przeciwdziałające suszy, czyli przedsięwzięcia obejmujące budowę, przebudowę lub zmianę sposobu użytkowania urządzeń wodnych, mające na celu zachowanie, tworzenie i odtworzenie systemów retencji wód lub zapobieganie obniżaniu poziomu wód powierzchniowych i podziemnych.

Podmiotami realizującymi taką inwestycję mogą być:

a) Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie,
b) województwo,
c) powiat,
d) gmina,
e) park narodowy,
f) Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe,
g) partner prywatny w rozumieniu ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o PPP - partnerstwie publiczno-prywatnym (Dz.U. z 2020 r. poz. 711);

Celem nadrzędnym ustawy jest ułatwienie zainteresowanym podmiotom realizacji inwestycji przeciwdziałających suszy przez maksymalne uproszczenie procedur prawnych. Po decyzję o pozwolenie na realizację podmiot zgłaszać będzie się bezpośrednio do wojewody, co zminimalizuje liczbę aktów prawnych i postępowań administracyjnych - decyzja wojewody przesądzać będzie jednocześnie o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, jak i będzie stanowić pozwolenie na budowę. Podmiot zainteresowany inwestycją będzie musiał przedłożyć m.in. decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych oraz analizę powiązania inwestycji z mapami zagrożenia powodziowego, mapami ryzyka powodziowego, planami zarządzania ryzykiem powodziowym i planem przeciwdziałania skutkom suszy (jeśli taki istnieje).

Projekt ustawy "antysuszowej" przewiduje też m.in. ponowne przywrócenie odpowiedzialności gmin za urządzenia melioracji wodnych, nadzór nad spółkami wodnymi, a także wymiar oraz pobór opłat za korzystanie z wód, wzrośnie tzw. podatek deszczowy, który będzie dotyczył również nieruchomości prywatnych.

Zmienią się także zasady udzielania pozwoleń na budowę, według zapisów projektu nie będzie obowiązku posiadania pozwolenia w przypadku:

- zbiorników bezodpływowych na wody opadowe lub wody roztopowe o pojemności do 10 m3;
- rowów będących obiektami budowlanymi;
- obiektów budowlanych na rowach służących gospodarce wodnej, niebędących urządzeniami melioracji wodnych:
a) piętrzących wodę i upustowych o wysokości piętrzenia do 1,0 m,
b) budowli regulacyjnych i umocnieniowych,
c) rurociągów zapewniających przepływ wody w rowie,
d) służących do ujmowania wód z rowu o wydajności nie większej 1 m3/h,
e) zbiorników wodnych na rowach o powierzchni do 500 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3,0 m.

Projekt w całości oraz miejsce na komentarze znajdują się na stronie Rządowego Centrum Legislacji:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12337151