162 zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez gminy

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
Sąd Rejonowy w Wągrowcu jako pierwszy rozpatrzył zażalenie na postanowienie prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie nadużycia uprawnień przez włodarza gminy.

Chodzi o przekazanie danych ze spisów wyborców Poczcie Polskiej S.A., do którego doszło w ponad 150 samorządach. Sieć Obywatelska Watchdog już na początku maja sugerowała, że taki proceder jest przekroczeniem uprawnień przez gminę. Zapowiedzieli też, że będą składać zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez jednostki samorządu terytorialnego, które przekazały dane wyborców Poczcie Polskiej S.A. Stworzyli też mapę, na której można sprawdzić, czy dana gmina przekazała dane wyborców.

W Wągrowcu prokuratura rejonowa odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie nadużycia uprawnień przez wójta Gminy Wapno, jednak najnowsza decyzja Sądu Rejonowego w Wągrowcu uchyla postanowienie prokuratury. Sąd wskazał, że przekazanie danych Poczcie Polskiej należy rozpatrywać w kontekście art. 7 Konstytucji RP:

"Punktem wyjścia rozważań sądu stanowi treść art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowiący, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Wykładnia tej regulacji zakłada, że art. 7 Konstytucji zawiera normę zakazującą domniemywania kompetencji takiego organu i tym samym nakazuje, by wszelkie działania organu władzy publicznej były oparte na wyraźnie określonej normie kompetencyjnej” – tak stwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 18 stycznia 2005 r. (sygn. WK 22/04). Powyższe oznacza, że krąg kompetencji danego organu zawarty jest w reżimie prawnym obowiązującym na danym obszarze uchwalonym w trybie i wedle reguł stanowienia tego prawa, a następnie promulgowany".

Sąd przychylił się również do opinii, że na dzień przekazania danych wyborców nie weszły w życie przepisy ustawy z dnia 6 kwietnia 2020 r. o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. Co za tym idzie takie działanie wójta gminy Wapno, a także innych wójtów, prezydentów i burmistrzów, było możliwe dopiero od 9 maja.

Jak czytamy na stronie Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska:

"Łącznie złożyliśmy 162 zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez gminy. W jednym przypadku (gmina Łochów) wszczęto postępowanie, w 15 wypadkach odmówiono jego wszczęcia, na 10 takich decyzji prokuratury złożyliśmy zażalenie. Sąd Rejonowy w Wągrowcu jest pierwszym, który uwzględnił nasze zażalenie, czekamy na pozostałe rozstrzygnięcia i decyzje prokuratury w sprawie pozostałych gmin".