Do 27 grudnia urzędy wciąż pracują zdalnie, a w miejscach pracy obowiązkowe maseczki

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
W czwartek 26 listopada opublikowano nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które weszło w życie w sobotę 28 listopada i obowiązywać będzie do niedzieli 27 grudnia.

28 listopada "rozpoczynamy tzw. Etap odpowiedzialności", można przeczytać na stronie gov.pl. "Od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy to, jak szybko poradzimy sobie z COVID-19".

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym, nie licząc sądów i prokuratur, kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną "polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej". Kierownik urzędu administracji publicznej, dyrektor generalny urzędu lub kierujący jednostką organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym może wyłączyć z zakresu pracy zdalnej pracowników realizujących zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom lub inne zadania, niezbędne ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie w ramach pracy zdalnej.

W nowym rozporządzeniu pojawiły się nowe wytyczne dotyczące obowiązku zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy lub kasku ochronnego. Od teraz do 27 grudnia trzeba się do niego stosować nie tylko w środkach publicznego transportu zbiorowego; miejscach ogólnodostępnych, w tym: na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych; na terenie nieruchomości wspólnych; obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).

Przepis ten obowiązuje również w miejscach pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym (za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny).