Samorządy a szczepienia - propozycje Związku Miast Polskich

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
Związek Miast Polskich na bieżąco monitoruje akcję szczepień przeciw COVID-19, ma w związku z tym obserwacje i sugestie.

Po ostatnim posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządy Terytorialnego przedstawiciele JST wspólnie wypracowali propozycje zmian, które dotyczą:

- ustalenia zasad dotyczących odległości, na jakie gmina organizuje mieszkańcom transport na szczepienia i zmian kwot ryczałtu za dowóz,
- dotacji do wynagrodzenia gminnych koordynatorów ds. szczepień,
- dostosowanie liczby szczepionek do wielkości danej gminy.

Odnośnie pierwszego zagadnienia zdaniem samorządowców ogólna zasada powinna być taka, że mieszkaniec ma prawo do transportu do punktu szczepień najbliższego miejsca zamieszkania (w wyjątkowych przypadkach może to być transport poza obszar gminy, nie dalej jednak niż 10 km od granic miasta na prawach powiatu i 20 km od granic pozostałych gmin).

Przedstawiciele samorządów przeanalizowali informacje o faktycznie ponoszonych przez gminy kosztach transportu do punktu szczepień i doszli do wniosku, że w całej Polsce, we wszystkich gminach i w stosunku do wszystkich mieszkańców (bez względu na to czy posiadają czy nie posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności) powinna obowiązywać jedna stawka za transport do punktu szczepień, w wysokości 72 zł.

Koordynatorzy gminni ds. szczepień powinni być, zdaniem ZMP, wynagradzani w zależności od wielkości miasta, którego dotyczy ich praca:

- 3 tys. dla gmin do 20 tys. mieszkańców;
- 6 tys. dla gmin od 20 do 50 tys. mieszkańców;
- 9 tys. dla gmin od 50 do 100 tys. mieszkańców;
- 3 tys. za każde następnie 50 tys. mieszkańców.

W propozycjach samorządowców znalazły się również inne propozycje. W ramach usprawnienia akcji szczepień przedstawiciele JST postulują:
- by limit szczepionek przekazywanych do punktów szczepień uzależniony był od wielkości danej gminy,
- by w ramach linii 989 umożliwiono możliwość szybkiego kontaktu dla gminnych koordynatorów szczepień,
- by na bieżąco weryfikowano dane o lokalizacji punktów szczepień
- by udostępniano samorządom i uaktualniano na bieżąco listy zespołów mobilnych.