Zbadano 522 polskich miast, jak wpłynęła na nie pandemia?

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
Polski Instytut Ekonomiczny przygotował szczegółowy raport, który pokazuje silny wpływ pandemii na funkcjonowanie polskich miast.

Rok z koronawirusem doprowadził do wielu nowych problemów, ale uwypuklił też słabości istniejące już wcześniej. Większość zbadanych miast (60 proc. z 522 ośrodków), stanowiły miasta o złej lub bardzo złej sytuacji społeczno-gospodarczej w 2019 r., a 40 proc. to miasta o dobrej lub bardzo dobrej sytuacji przed pandemią. Wśród badanych przeważały opinie, że podczas pandemii COVID-19 stan zasobów miasta się nie zmienił. Wyjątek stanowią oceny sytuacji finansowej - aż 79 proc. miast uznało, że się pogorszyła.

Pandemia uderzyła w warunki życia mieszkańców w miastach, najbardziej w służbę zdrowia, zaburzyła też dotychczasowe funkcjonowanie placówek edukacyjnych i zdecydowanie pogorszyła sytuację bytową mieszkańców. Jedyny obszar tworzący warunki życia, który uległ poprawie, to bezpieczeństwo sanitarne.

Przedstawiciele miast zadeklarowali zwiększenie w przyszłym roku działań, które mają podnieść bezpieczeństwo sanitarne i zdrowotne. Służyć ma temu m.in. dalsza cyfryzacja usług społecznych, umożliwiająca obywatelom załatwianie różnych spraw bytowych bez wychodzenia z domu.

Blisko połowa badanych miast niekorzystnie oceniła zmiany w ogólnych warunkach do prowadzenia biznesu w miastach pod wpływem pandemii COVID-19. Najbardziej krytyczni byli przedstawiciele największych ośrodków, w których jest zlokalizowanych dużo firm najbardziej dotkniętych skutkami pandemii (turystyka, rozrywka i kultura, gastronomia). Duża dynamika zdarzeń i niska przewidywalność przyszłości sprawiają, że miasta nie mają sprecyzowanych planów poprawy warunków działalności przedsiębiorców.

W obszarze atrakcyjność miasta najbardziej pogorszyła się działalność ośrodków kultury, ośrodków sportu i rekreacji oraz kondycja branży turystycznej i około-turystycznej. Tylko 20 proc. badanych miast przewiduje w najbliższym roku wzrost inwestycji poprawiających jakość powietrza. Co czwarte miasto zapowiada zmniejszenie inwestycji w sport i rekreację oraz w kulturę, a kilkanaście procent planuje wzrost działań związanych z kreowaniem własnego wizerunku i inwestycje w infrastrukturę rowerową.

Wśród wniosków raportu pojawiają się również akcenty pozytywne: "pandemia osłabiła polskie ośrodki miejskie, ale jednocześnie wyzwoliła w nich chęć do inwestycji". W 2021 r. miasta najczęściej przewidują, że nastąpi intensyfikacja zadłużania i starań o zewnętrzne środki pomocowe. Więcej na ten temat w linku poniżej, gdzie można znaleźć pełny zapis eksperckiej debaty:


https://youtu.be/r8WOvYggTuw