Wczoraj na konta samorządów trafiło prawie 4 miliardy złotych

Wpis dodał: Marcin Żyski | Zgłoś błąd lub naruszenie
Wiceminister finansów Sebastian Skuza poinformował o tym na Twitterze.

Ministerstwo Finansów wcześniej niż zwykle przelało ratę części oświatowej subwencji ogólnej. Ostateczny termin przypadał 25 kwietnia, rząd postanowił przyspieszyć ten proces o dwa i pół tygodnia. Wczoraj, w czwartek 8 kwietnia 2021, jednostki samorządu terytorialnego otrzymały łącznie prawie 4 milardy złotych.

Według uchwalonej przez Parlament ustawy budżetowej z 17 grudnia 2020 łączna suma tegorocznej subwencji oświatowej wyniesie 52 mld 041 mln 694 tys. złotych. Jest wyższa w stosunku do zeszłorocznej o 4,3 proc., czyli o dokładnie 2 mld 155 mln 919 tys. złotych.

Na 2021 r. ustalono następujące kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej:

1. Dofinansowanie z tytułu wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych, polegającego na wzroście liczby uczniów przeliczeniowych w odniesieniu do danych przyjętych do naliczenia algorytmem części oświatowej subwencji ogólnej na 2021 r.

2. Pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w usuwaniu skutków zdarzeń losowych w budynkach szkół i placówek oświatowych publicznych, prowadzonych lub dotowanych przez jednostki samorządu terytorialnego – z wyłączeniem przedszkoli ogólnodostępnych oraz innych form wychowania przedszkolnego.

3. Pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w usuwaniu skutków działania żywiołów w budynkach szkół i placówek oświatowych, publicznych prowadzonych lub dotowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

4. Dofinansowanie kosztów związanych z wypłatą odpraw dla zwalnianych nauczycieli w szkołach i placówkach oświatowych w trybie art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela albo przechodzących na emeryturę na podstawie art. 88 ustawy - Karta Nauczyciela w związku z art. 20 ww. ustawy Karta Nauczyciela.

5. Dofinansowanie wyposażenia w pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji podstawy programowej z przedmiotów przyrodniczych w publicznych szkołach podstawowych.

6. Dofinansowanie doposażenia publicznych szkół i placówek oświatowych, prowadzonych lub dotowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, w zakresie pomieszczeń do nauki w nowo wybudowanych budynkach, nowych pomieszczeń do nauki pozyskanych w wyniku adaptacji oraz pomieszczeń dla szkół rozpoczynających kształcenie w nowych zawodach.

7. Dofinansowanie sprzętu szkolnego i pomocy dydaktycznych do pomieszczeń do nauki w szkołach publicznych prowadzonych lub dotowanych przez jednostki samorządu terytorialnego rozpoczynających kształcenie w zawodach, w których szkoły te dotychczas nie prowadziły kształcenia, w tym do przeprowadzania części praktycznej egzaminu zawodowego w szkołach rozpoczynających kształcenie w roku 2021.

8. Korekta części oświatowej subwencji ogólnej z tytułu błędów statystycznych.

9. Dofinansowanie innych zadań o jednorazowym charakterze nieuwzględnionych w części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2021.

Inne zadania o jednorazowym charakterze nieuwzględnione w części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2021 obejmują wydatki na sytuacje wyjątkowe, niemożliwe do zaplanowania na etapie tworzenia algorytmu podziału części oświatowej subwencji ogólnej.